Mamy to! Miastecki zapaśnik Leon Rudnik wicemistrzem Polski młodzików

Maria Sowisło
Leon Rudnik z Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko wywalczył srebrny medal podczas Mistrzostw Polski Młodzików do lat 14. Piotr Ziembicki z brązowym medalem Pucharu Polski.

Mistrzostwa Polski Młodzików (do lat 14) w zapasach w stylu klasycznym odbyły się w Swarzędzu. W zawodach wystartowało łącznie 225 zawodników z 48 klubów z całej Polski. Zapaśniczy Klub Sportowy Miastko reprezentowała 6-osobowa ekipa.

Tytuł wicemistrza Polski wywalczył Leon Rudnik w kategorii wagowej do 35 kg. Leon stoczył razem cztery walki. W pierwszych trzech przez położenie na łopatki pokonał: Kacpra Nowakowskiego (Agros Żary), Wojciecha Mydłowskiego (Achilles Kolbudy) i Piotra Chojaka (Olimpijczyk Radom). Dopiero w finale Leon doznał porażki. Zbyt wymagających przeciwnikiem okazał się Serhii Vynnyk (UKS Kostrzyn). Zawodnik z Miastka przegrał minimalnie na punkty 8:10, mimo że pierwsza runda zakończyła się na korzyść dla Leona 8:2. Wicemistrzostwo Polski jest, jak do tej pory, największym sportowym osiągnięciem Leona.

Tuż obok podium, bo na piątym miejscu, uplasował się Alex Ruszczyk (75 kg). Ten zawodnik z Miastka był bardzo bliski zdobycia brązowego medalu. Niedosyt jest tym większy, ponieważ 30 sekund do zakończenia walki nasz zawodnik wygrywał 2 punktami lecz nie wytrzymał naporu przeciwnika. Walka zakończyła się wynikiem 9:14 dla zawodnika z Koszalina.

Udany debiut w zawodach rangi mistrzowskiej zaliczyli pozostali nasi zawodnicy:

• Dawid Wiktorczyk zajął 7 miejsce w kategorii wagowej do 35 kg (wygrał jedną walkę).
  • Antonii Synak zajął 7 miejsce w kategorii wagowej do 38 kg (wygrał dwie walki).
  • Sebastian Tandecki zajął 8 miejsce w kategorii wagowej do 48 kg (wygrał trzy walki). W tej wadze startowało 27 zawodników.
  • Dawid Zygmuntowicz zajął 18 miejsce w kategorii wagowej do 52 kg (wygrał jedną walkę). W tej wadze startowało aż 32 zawodników.

W punktacji klubowej ZKS Miastko zajął 9 miejsce na 48 startujących klubów. Zwyciężyła SKS Unia Swarzędz przed KS Sobieskim Poznań i MKZ Unią Racibórz.

- Wysokie miejsce w klasyfikacji klubowej świadczy o bardzo mocnej pozycji Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko w Polsce w grupie wiekowej młodzików. Jest to najmłodsza grupa dopuszczona do startów w mistrzostwach Polski

– mówi trener miasteckich zapaśników Kazimierz Wanke i wróży Leonowi Rudnikowi przyszłość. - Ma duże szanse wystąpić w Mistrzostwach Europy Młodzików w przyszłym roku. W przyszłym roku czeka go Turniej Kwalifikacyjny, który odbędzie się w maju – dodaje Wanke i przypomina, że w klasyfikacji klubowej puchary za pierwsze i trzecie miejsce odbierali wychowankowie ZKS Miastko: Grzegorz Mazurek - Unia Swarzędz i Piotr Żurawik - Unia Racibórz.

Równolegle do MP Młodzików odbył się Puchar Polski Juniorów w zapasach w stylu klasycznym. W Wałbrzychu wychowanek ZKS Miastko Piotr Ziembicki (aktualnie reprezentuje MKZ Unia Racibórz) wywalczył brązowy medal w kategorii wagowej do 55 kg. Piotrek przegrał tylko jedną walkę z aktualnym mistrzem Polski seniorów Grzegorzem Hildebrandtem (UKS Kędzierzyn Koźle).

W dniu Święta Niepodległości do Miastka przyjechał Arkadiusz Kułynycz - wychowanek ZKS Miastko, aktualnie brązowy medalista Mistrzostw Świata Seniorów. Pojawiając się na treningu w hali OSiR, zrobił miłą niespodziankę sympatykom zapasów, a przede wszystkim najmłodszym zawodnikom klubu. Jego pierwszym trenerem był Kazimierza Wanke. Arek usłyszał gromkie brawa.

- Takie spotkanie bardzo zmotywowało najmłodszych podopiecznych do dalszych treningów, a na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Jeszcze raz dziękujemy Arkowi za przybycie! - mówi Wanke.