Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy to! Cerkiew prof. Nowosielskiego w Białym Borze jest już zabytkiem. Najmłodszym w Polsce

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Rewelacyjna wiadomość! Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze wpisana została do Rejestru Zabytków Województwa Zachodniopomorskiego. Tym samym Biały Bór ma najmłodszy w Polsce, a może nawet świecie, zabytek!

O tym, że cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze jest wyjątkowa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Przypomnimy tylko, że jako jedyna na świecie, jest zaprojektowana od początku do końca przez profesora Jerzego Nowosielskiego, uznanego na świecie pisarza ikon i malarza. To jego jedyny projekt budynku, który powstał przy współpracy architekta Bogdana Kotarby.
Po przekroczeniu progów cerkwi od razu rzuca się w oczy nietuzinkowa kolorystyka. Czarne kolumny oddzielają boczne galerie od głównej nawy, ciemnozielone wnętrze jest poprzecinane białymi akcentami... Jak nożem odcinają się w tej przestrzeni żywoczerwone, najważniejsze elementy świątyni. I tak w oczy rzucają się arkady carskie i diakońskie w ikonostasie, ołtarz oraz tetrapod, nad którym znajduje się kopuła z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora na jasnym tle. Ikonostas zredukowany został do trzech ikon: widniejącego w prześwicie carskich wrót Ukrzyżowania oraz wizerunków Chrystusa i Marii. Nad golgotą z kolei znajduje się ikona Przenajświętszej Bogurodzicy. Drugi ikonostas, wpisany jest w białą fasadę budynku. Jest wykorzystywany, gdy do cerkwi ściągają pielgrzymki czy większa liczba wiernych. Nikogo więc nie trzeba przekonywać o wyjątkowości cerkwi.
Prace nad wpisaniem cerkwi prof. Nowosielskiego do rejestru zabytków rozpoczęły się wiosną 2016 roku. Wówczas stworzona została obszerna dokumentacja, która trafiła wraz z wnioskiem do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Czwartek 25 lipca 2019 roku przejdzie do historii wiernych kościoła greckokatolickiego. Wyjątkowa cerkiew, która kończy w tym roku zaledwie 22 lata, wpisana została do rejestru. To nie tylko prestiż, ale też obowiązki. Od tej pory bez wiedzy i zgody konserwatora, w obiekcie nie mogą być wykonywane żadne prace mające wpływ na wygląd wnętrza czy fasady. Ma to też jednak swoje plusy. Parafia będzie mogła korzystać z programów finansujących odrestaurowywanie zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto