Lokalnej Karty Dużej Rodziny w gminie Parchowo nie będzie. Tak zdecydowała większość radnych

Maria Sowisło
Maria Sowisło
źródło: youtoube
Zdecydowana większość radnych była przeciwko wprowadzeniu lokalnej Karty Dużej Rodziny w gminie Parchowo. I stało się tak pomimo tego, że projekt – pierwszy obywatelski – podpisało prawie 500 osób. Karta miała uprawniać rodziny z trójką dzieci do obniżki opłaty za odbiór i wywóz śmieci.

Uchwała umożliwiająca rodzinom z trójką dzieci obniżenie opłaty za śmieci była pierwszą w historii gminy Parchowo zaproponowaną przez mieszkańców. Na czele komitetu tworzącego projekt nowego prawa był Leszek Wroński. Udało się zebrać ponad 480 podpisów, choć pod obrady uchwała mogłaby trafić, gdyby podpisało ją zaledwie 100 osób.

- Zależało nam na tym, by odciążyć trochę rodziny wielodzietne. Zgodnie z projektem uchwały, obniżka opłaty za wywóz śmieci wyniosłaby 4 zł od osoby. W naszym założeniu było, by różnica w kwotach została pokryta z budżetu gminy

– zaznacza Wroński i dodaje, że takich wielodzietnych rodzin w gminie Parchowo jest 280. Przy założeniu, że we wszystkich jest średnio pięć osób, to miesięcznie byłaby kwota 5 600 zł, a rocznie 67 200.

Tutaj warto przypomnieć, że miasto i gmina Bytów miało lokalną Kartę Dużej Rodziny. Została zlikwidowana ze względu na dublowanie się podmiotów – tych w rządowej karcie i lokalnej – oferujących bonifikaty dla rodzin wielodzietnych.

Obecnie w gminie Parchowo**stawka za wywóz śmieci to 20 zł od osoby. W przypadku zadeklarowania własnego kompostownika – kwota jest o 2 zł mniejsza. To się jednak zmieni od 1 czerwca tego roku. Opłata wzrośnie do 34 zł** za osobę minus 10 zł jeśli ktoś zadeklaruje kompostowanie. Jak uzasadniają urzędnicy, taka podwyżka była konieczna ze względu na koszty. Gdyby utrzymana została stawka poprzednia, koszty systemu zagospodarowania odpadów byłyby o 227 472 zł wyższe niż wpływy. To oczywiście przy założeniu, że 3 277 mieszkańców gminy Parchowo wytworzy w 2021 roku tyle samo śmieci, co w roku ubiegłym – 930 megaton.

Zgodnie z procedurami, obywatelska uchwała została przedłożona w Biurze Rady Gminy Parchowo. Dyskutowali o niej radni podczas posiedzeń komisji stałych. W końcu trafiła do porządku obrad ostatniej sesji Rady Gminy Parchowo.

- Uchwała złożona jest niechlujnie napisana. Są błędy w podstawie prawnej, nie ma podanych żadnych skutków finansowych, co się z tym wiąże. Z rozmów mieszkańcami wiem, że nie zostało im przekazane, kto za to zapłaci. A zapłacą wszyscy, bo skądś musimy wziąć pieniądze

– mówił podczas sesji wójt Parchowa Andrzej Dołębski. - Trudna jest do oszacowania liczba osób i ile z nich wziąć pod uwagę. Praktycznie każą deklarację musielibyśmy rozpatrywać oddzielnie.

Pobieżny koszt to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tę różnicę pokryć musiałyby osoby te, których to nie dotyczy. Ich stawka musiałaby wzrosnąć o kilka, kilkanaście złotych w górę.

Po dyskusjach z radnymi, odrzucić uchwałę. I takie też jest moje zdanie. Radny, który wnosił, który był komitecie uchwałodawczym, nie brał udziału w obradach komisji i dzisiaj na sesji też go nie ma – skwitował wójt Dołębski.

I stało się tak, jak zapowiedział włodarz. Wszyscy obecni na sesji radni – 13 (nieobecni byli Mirosław Jankowski i Karol Zelewski – byli przeciwko tej uchwale.
Tym wspomniany przez wójta Parchowa radnym, który był w komitecie uchwałodawczym, jest Mirosław Jankowski. Nie było go na ostatniej sesji.

- Szczerze przyznam, że odpuściłem tę uchwałę. Co do zasady i jej zapisów byłem zgodny z inicjatorem – Leszkiem. Pomysł na wsparcie rodzin wielodzietnych, sam w sobie, jest fajny. Różniło nas jednak podejście do tematu. Wolałem najpierw przedyskutować tę sprawę z radnymi, we własnym gronie, a potem dopiero nagłaśniać sprawę – wyjaśnia radny Mirosław Jankowski.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie