Lipnica. Zgrzyty na sesji Rady Gminy - kopalnie dzielą koalicję, budżet przyjęty

Marcin Pacyno
Głosowanie pokazało jak bardzo radnych dzieli sprawa kopalń kruszywa. Fot. Marcin Pacyno
Głosowanie pokazało jak bardzo radnych dzieli sprawa kopalń kruszywa. Fot. Marcin Pacyno
Napięcie pomiędzy koalicjantami można było zauważyć na ostatniej sesji Rady Gminy Lipnica. Powodem były plany budowy kolejnej kopalni. Gorąco było przede wszystkim pomiędzy wójtem a przewodniczącym rady.

Napięcie pomiędzy koalicjantami można było zauważyć na ostatniej sesji Rady Gminy Lipnica. Powodem były plany budowy kolejnej kopalni. Gorąco było przede wszystkim pomiędzy wójtem a przewodniczącym rady.

Spór spowodowała uchwała o przystąpieniu do sporządzenia zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Brzozowo. Miało to umożliwić firmie Geopol otwarcie tam kopalni kruszywa. Uchwałę na sesję przygotował wójt, a później chciał wycofania jej z programu. Z takim wnioskiem wystąpił najpierw wiceprzewodniczący rady Andrzej Wirkus, ale radni się na to nie zgodzili. Dlatego głos zabrał Rafał Narloch, wójt Lipnicy.

- Występuje z oficjalnym wnioskiem o skierowaniu tej uchwały ponownie pod obrady komisji - stwierdził. - Brakuje jeszcze konsultacji ze społeczeństwem, a inwestor nie dał wszystkich gwarancji na piśmie. Dlatego nie chcę, aby ta uchwała była dzisiaj głosowana.

Nie zgodził się Mirosław Bukowski, przewodniczący rady, który ostro zareagował na wniosek wójta.

- Uchwała może wrócić pod obrady komisji tylko w przypadku zasadniczych zmian formalnych, a takich na pewno nie będzie - zapewniał. - Poza tym przed układaniem programu sesji mówiłem panu, że lepiej jeszcze poczekać z tą uchwałą do kolejnej sesji, a pan się uparł żeby była głosowana. Teraz więc niech będzie - dodał.

Do dyskusji włączył się także radny Reszka, który, mimo że jest przeciwko kopalniom, głosowania nad uchwałą chciał.

- Czas na konsultacje był, bo minął już rok od czasu, gdy rozpoczęła się ta cała sprawa z kopalniami. Władze jednak do dzisiaj nie chciały rozmawiać z mieszkańcami o planach. Dopiero na wniosek sołtysa zostało takie spotkanie zorganizowane w ostatnich dniach - podkreślał Reszka.
Za kopalnią był natomiast radny Mariusz Gostomczyk z Brzozowa, który uważa, że mieszkańcom tej wsi nie będzie przeszkadzać.

- To nie nam, a mieszkańcom okolicznych wsi przeszkadza kopalnia - twierdził Gostomczyk.

I tak jest. Kopalnia przeszkadzałaby bowiem przede wszystkim mieszkańcom Borowego Młyna i Brzeźna Szlacheckiego, bo przez te miejscowości miałyby przejeżdżać samochody z kruszywem.

Mimo wniosku wójta o odłożenie uchwały na kolejną sesję głosowanie się odbyło, a uchwała przepadła, także głosami koalicji. Za głosowało zaledwie czterech radnych, przy siedmiu przeciw i jednym wstrzymującym się.

Pokazało to, że w Radzie Gminy Lipnica nie ma jedności. Całej sytuacji przyglądał się przedsiębiorca Waldemar Kucharczyk.

- To skandal - mówi o głosowaniu radnych przedsiębiorca. - Radni nie wiedzieli nad czym głosują. Poza tym chcieli pierwotnie, aby kopalnie nie były w okolicach Lipnicy, a teraz nie godzą się nawet na te, które mają być daleko od wsi. Argument dużego transportu przez Borowy Młyn jest nieprawdą, gdyż będzie się on odbywał w trzech kierunkach, a nie tylko w stronę drogi Chojnice- Bytów.

Budżet Lipnicy przyjęty

Gmina Lipnica ma budżet na 2008 rok. W tym roku władze stawiają na budowę kanalizacji sanitarnej i wodociągów. Co się uda zrobić, na razie nie wiadomo, bo gmina liczy na fundusze unijne oraz kredyty i pożyczki.

Dochody ustalono na 11,6 miliona zł, a wydatki na ponad 15 milionów. Największą inwestycją będzie budowa kanalizacji sanitarnej dla Lipnicy, Kiedrowic i Osusznicy. Kosztować będzie ponad 4,1 miliona i jest zaplanowana nie tylko na ten rok, ale i najbliższe. Była już także w ubiegłorocznym budżecie, ale nie udało się jej przeprowadzić, gdyż gmina nie otrzymała dotacji. W tym roku ujęto więc finansowanie z kredytów oraz pożyczek, które jest pewniejsze, ale i kosztowniejsze. Kolejną dużą inwestycją ma być budowa wodociągów w Lipnicy, Osusznicy, Klewiskach, Osowie Dużym i Małym, Kiedrowicach, Karpnie, Mielnie, Modzielu i Parszczenicy, a także sieci Brzeźno Szlacheckie, Nowe Brzeźno, Stare Brzeźno i Janowo. Gmina na ten cel musi zabezpieczyć ponad 1,2 mln. zł. Przy tej inwestycji chce jednak wnioskować o środki zewnętrzne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- W tym roku chcemy także wyremontować budynek ośrodka zdrowia w Lipnicy i zakończyć budowę boiska w Lipnicy - podkreśla Michał Świontek-Brzeziński, zastępca wójta Lipnicy.

Remont ośrodka ma kosztować 200 tys. zł, a boiska 300 tys. Gmina planuje także przygotowanie dwóch lokali socjalnych w Brzeźnie Szlacheckim, które miałyby powstać w nadbudowie nad remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Co do tej inwestycji wątpliwości miała radna Krystyna Gliniecka.

- Myślę, że lepiej by było gdyby te pieniądze zostały przeznaczone na dwa lokale socjalne, ale w dwóch różnych miejscowościach - proponowała.

Z tym nie zgodził się wójt Rafał Narloch.

- Nam są potrzebne teraz lokale socjalne właśnie w Brzeźnie, bo tam są dwie rodziny, którym trzeba je zapewnić - tłumaczył.
Budżet przyjęto 10 głosami za, przy trzech wstrzymujących się.

**

Nowe stawki za wodę i ścieki

**

Podczas sesji uchwalono także nowe stawki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków w gminie Lipnica. Woda będzie kosztowała teraz 1,48 zł za metr sześcienny brutto, a ścieki 2,68 zł brutto. Nie będzie już rozgraniczenia na ścieki przyjmowane do kanalizacji i te dowożone do punktu zlewnego, które zawsze były tańsze.

- Okazuje się, że to jest niezgodne z przepisami i ścieki dowożone nie mogą być tańsze od tych przyjmowanych do kanalizacji - tłumaczy Mirosław Bukowski, przewodniczący rady.

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie