Kurator w piśmie pogroził palcem burmistrz Miastka, bo uważa, że zamiar przekształcenia szkoły odbywa się z naruszeniem Prawa oświatowego

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Dotarliśmy do wyjaśnień pomorskiego kuratora oświaty w sprawie przekształcenia szkoły w Słosinku w placówki z klasami I-III i przedszkolem. Razem z odwołaniem samorządowców z Miastka, pismo trafiło do ministra edukacji. Co ciekawe, samorządowcy z Miastka przedstawili argumenty na… nieswoją korzyść.

Zgodnie z prawem kurator oświaty musiał wydać opinię w sprawie przekształcenia szkoły w Słosinku. Zgodnie z pomysłem burmistrz Danuty Karaśkiewicz, placówki od września miały być trzyklasowe z oddziałem przedszkolnym. Uczniowie starsi mieli dojeżdżać do Szkoły Podstawowej nr 3 w Miastku. Miały, bo kurator wydała negatywną opinię. Samorządowcy odwołali się od niej do ministra edukacji za pośrednictwem kuratorium (WIĘCEJ TUTAJ). Tu z kolei sporządzone zostały wyjaśnienia. Są druzgoczące dla… władz Miastka.

Obowiązek samorządu, a jego spełnienie

W swoim zażaleniu do ministra edukacji burmistrz Miastka podnosiła, że baza lokalowa szkoły w Słosinku jest skromna, a budynek nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowymi argumentami na podważenie opinii kuratora miały być brak psychologa, zajęć z gimnastyki korekcyjnej oraz monitoringu. Pomorski kurator oświaty Małgorzata Bielang wskazała, że te argumenty są, jak kula w płot, bo obowiązkiem organu prowadzącego – burmistrza – było dostosowanie placówki, co wynika z ustawy. „(…) Niewywiązanie się przez jednostkę samorządu terytorialnego ze swoich ustawowych obowiązków nie może stanowić przekonywujących argumentów użytych w celu pozyskania pozytywnej opinii pomorskiego kuratora oświaty (...)” - czytamy w piśmie.

Naginanie prawdy czy już kłamstwo?

W wyjaśnieniach do zażalenia, kurator oświaty w kilku miejscach wskazuje, że przytaczane przez burmistrz kolejne argumenty są… nieprawdziwe. Dotyczy to m.in. pomieszczeń do prowadzenia zajęć. „(…) Nieprawdą jest, że zajęcia świetlicowe odbywają się w stołówce albo w bibliotece, ponieważ jedno pomieszczenie pełni rolę biblioteki, świetlicy i stołówki. I jest ono w pełni wyposażone oraz dostosowane do pełnienia tych funkcji. Wielofunkcyjność tego pomieszczenia świadczy o racjonalnym jego wykorzystaniu.

Nieprawdziwa jest również informacją skarżącego (burmistrz – przyp. red.), że szkoła nie zapewnia pomocy medycznej i pedagoga szkolnego. Obecnie pomocy medycznej udziela pielęgniarka raz w tygodniu, a pedagogicznej – pedagog szkolny w wymiarze 5/22 (...)”.

Argument, jaki przytoczyła burmistrz na potwierdzenie tezy o konieczności zapewnienia dzieciom ze szkoły w Słosinku dostępu do pełnowymiarowej sali gimnastycznej oraz pracowni lekcyjnych, jakie są w miasteckiej „Trójce”, kurator wytrąciła stwierdzeniem „(…) kolejny raz organ nadzoru pedagogicznego stwierdza, że opisana sytuacja jest wynikiem zaniedbań organu prowadzącego w tym zakresie”.

Nauczyciele nie mają kwalifikacji?

W odpowiedzi na zażalenie kurator podkreśliła dodatkowo, że nauka w klasach mniej licznych lub łączonych, ma swoje zalety. „(…) jest znacznie łatwiej i efektywniej między innymi: indywidualizować pracę, dostosować formy i metody do możliwości każdego ucznia, organizować działania międzyprzedmiotowe i międzyklasowe, zorganizować zajęcia plastyczne, muzyczne, informatyczne i nauki języka obcego, integrować uczniów, rodziców i środowisko lokalne, budować tożsamość szkoły, nawiązywać współprace z rodzicami, zapewnić dziecku bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne. W mało licznej klasie zwiększa się poczucie bezpieczeństwa i poczucie własnej wartości wśród uczniów, tworzy się większa więź z nauczycielem (…) - wylicza kurator.

Gorzej się uczą?

Jak wynika z kuratorskiego dokumentu, burmistrz Miastka na poparcie pomysłu przekształcenia placówki, podniosła też argument niezadowalającego przygotowania nauczycieli do pracy. Także tutaj kuratorium wskazało władzom miasta, żeby nie ingerowały w to, co do nich nie należy.

„(…) Burmistrz Miastka nie ma też podstaw do stwierdzenia, że „poziom przygotowania metodycznego nauczycieli do pracy w klasach łączonych jest niezadowalający, ponieważ skarżący nie posiada kompetencji w tym zakresie (...)”.

Niemal identycznym skwitowaniem przez kuratora, kończy się podnoszona przez burmistrz sprawa uzyskiwania przez uczniów szkoły wiejskiej słabszych efektów nauczania.

Obietnice bez pokrycia?

Jest również największa obawa kurator dotycząca zapewnienia opieki w autobusach. Trzeba przypomnieć, że w pierwszym semestrze trwającego właśnie roku szkolnego, opiekunów nie było. Pojawili się dopiero w lutym. Uwagę na to także zwróciła kurator. „(…) W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych w przedmiotowej sprawie pomorski kurator oświaty ma uzasadnione obawy, czy gmina Miastko zapewni prawidłowy dowóz i odwóz dzieci do i ze szkoły. O drugiego semestru gmina Miastko podjęła doraźne działania poprawiające bezpieczeństwo poprzez zapewnienie opieki w autobusie tylko w czasie dowozu. Najprawdopodobniej działania te zostały podjęte tylko w celu pozyskania pozytywnej opinii pomorskiego kuratora oświaty w sprawie przekształcenia szkoły (…)

Obietnice skarżącego w powyższej sprawie są w trybie przypuszczającym i nie zawierają konkretnych rozwiązań. Stwierdzenie burmistrz Miastka, że z uwagi na dużą powierzchnię gminy Miastko, konieczność dowożenia uczniów jest nieunikniona, świadczy iż obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków dowozu dzieci do szkoły nie był spełniony i nie był do tej pory zadaniem priorytetowym dla gminy Miastko w realizacji polityki oświatowej (...)”.

Teraz, zarówno kurator, jak i władze Miastka, czekają na decyzję ministra edukacji.

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie