Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyż Wolności i Solidarności otrzymał podopieczny ZOL-u w Miastku Bogumił Fąkowicz (zdjęcia, wideo)

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wyjątkowa uroczystość w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przy Szpitalu Miejskim w Miastku. Podopieczny Bogumił Fąkowicz otrzymał dziś (14 lutego 2020 r.) Krzyż Wolności i Solidarności. Zanim to mogło dojść do skutku, prezydent Polski musiał wyrazić zgodę.

Wszystko dlatego, że uprawnienia do wręczania tego odznaczenia ma tylko głowa państwa. - Otrzymałam informację o nadaniu tego odznaczenia bratu, ale stan jego zdrowia nie pozwolił na podróż i odbiór osobisty – wyjaśniała nam Halina Topka, siostra pana Bogusia.

Krzyż wręczył Fąkowiczowi dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prof. prof. Mirosław Golon i Justyna Pazda, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN.

Bogumił Fąkowicz urodził się w 8 lipca 1952 r. w miejscowości Szadek koło Łodzi. - Mieszkałam już Miastku, kiedy rodzice zaczęli bardzo chorować. Zabrałam brata do siebie. Już od czwartek klasy szkoły podstawowej był ze mną – wspomina Halina Topka. - Studia polonistyczne ukończył z wyróżnieniem. W tamtych czasach za darmo tego nie dawali. Zawsze był rzutki i bardzo inteligentny. Pamiętam, że kiedy studiował, ja już pracowałam jako nauczycielka. Proszę mi wierzyć, że on miał zawsze więcej pieniędzy ode mnie. Tu się z kolegami skrzyknął i poszli rozładowywać wagony, tam jakieś reklamy robił, a gdzie indziej coś namalował – wspomina pani Halina i dodaje, że wszystko się zmieniło kiedy pan Bogumił zachorował. - To straszna choroba Huntingtona. Od chyba 30 lat dopiero lekarze potrafią ja zdiagnozować. Do tego jeszcze sześć lat temu Boguś miał udar i przestał mówić. A jeszcze wtedy wygrał konkurs na dyrektora Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku – wspomina pani Halina.

To właśnie z Lęborkiem Bogumił Fąkiewicz związał swoje życie. Był polonistą w Zespole Szkół Rolniczych w Lęborku, przewodniczącym Koła Związku Zawodowego „Solidarność”. 5 listopada 1982 r. został internowany w obozie wojskowym w Chełmnie nad Wisłą na rzekome szkolenie wojskowe rezerwistów, które nie miało nic wspólnego z realizacją zadań związanych z obronnością państwa, podnoszeniem umiejętności żołnierskich, lecz służyło walce z opozycją i było dotkliwą represją polityczną wobec wcielonych na ćwiczenia. Zwolniony był 2 lutego 1983 r.
Wojskowy Obóz Internowania na Kępie Panieńskiej pod Chełmnem powstał na mocy zarządzenia nr 0232 szefa POW z 26.10.1982, i funkcjonował w okresie od 5.11.1982 do 9.02.1983. Był jednym z kilku powołanych w ramach akcji „Jesień 82” (podobne działały m.in. w Czerwonym Borze i Trzebiatowie). Umieszczeni w nich zostali wytypowani przez SB i WSW działacze NSZZ „Solidarność” (łącznie około 1500 osób), uznani za „szczególnie niebezpiecznych” w czasie wprowadzania ustawy o związkach zawodowych, delegalizującej „Solidarność”.
Oficjalnym powodem rozlokowania 305 osób na poligonie 9 Pomorskiego Pułku Pontonowego w Chełmnie, były szkolenia dla podoficerów i szeregowych rezerwy. Wśród powołanych znalazło się jednak kilkanaście osób bez przysięgi wojskowej lub chorych. Skoszarowani w Chełmnie „żołnierze” nie otrzymali też broni.
Obóz polowy wybudowano na wale wiślanym (poza obszarem jednostki), pilnowanym przez WSW. Przetrzymywani prowadzili szereg prac ziemnych, w tym budowę mostu pontonowego na Wiśle. Formą represji były również warunki bytowe (niedogrzane namioty, brak opieki lekarskiej, prawa do widzeń, cenzura korespondencji, bicie, dodatkowe kary więzienia).
Umieszczeni w obozie protestowali, podejmując głodówki, prowadząc pikiety, a także ucieczki. Więzionym udało się również postawić na terenie obozu krzyż. Było to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę prowadzoną w Chełmnie przez oficerów polityczno-wychowawczych intensywną indoktrynację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto