Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koty, antylopy i inne gatunki. Zobacz mniej i bardziej znane zwierzęta z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego [ZDJĘCIA]

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Kot arabski to trochę kot w... butach albo co najmniej z podeszwami na  stopach.  W tego rodzaju „obuwie” gatunek ten  został wyposażony przez naturę, by mógł żyć na pustyni i chodzić po gorącym piachu. Tworzy je sierść, porastająca od  spodu jego stopy. W gdańskim zoo mieszka w pomieszczeniu przylegającym do  lwiarni.  Chociaż wygląda jak domowy kot, to jest znacznie groźniejszym, chociaż ostrożnym  łowcą -  z powodzeniem poluje na pająki i węże.  

Naturalnym środowiskiem kota arabskiego  są piaszczyste tereny pustynne Afryki i południowo-zachodniej Azji, pokryte rzadką roślinnością. Natura doskonale wyposażyła tego małego drapieżnika do życia w ekstremalnych warunkach pustynnych.

 Potrafi ze zdumiewającą szybkością kopać nory w piasku, które podczas upałów w ciągu dnia lub zimnych nocy służą mu za schronienie.  Zakres temperatur możliwych do przetrwania jest imponujący: od - 5º C do +52 º C. Duże uszy, które mogą być odchylane w kierunku poziomym i ku dołowi, doskonale wychwytują najmniejszy szmer pochodzący od  ukrywającej się zdobyczy. 

Kot arabski poluje głównie na drobne gryzonie, ponadto na  węże i stawonogi, a  nadmiar pokarmu na następny posiłek ukrywa pod piaskiem. Niestety działalność człowieka przyczyniła się do  zmniejszania jego liczebności w naturze.
Kot arabski to trochę kot w... butach albo co najmniej z podeszwami na stopach. W tego rodzaju „obuwie” gatunek ten został wyposażony przez naturę, by mógł żyć na pustyni i chodzić po gorącym piachu. Tworzy je sierść, porastająca od spodu jego stopy. W gdańskim zoo mieszka w pomieszczeniu przylegającym do lwiarni. Chociaż wygląda jak domowy kot, to jest znacznie groźniejszym, chociaż ostrożnym łowcą - z powodzeniem poluje na pająki i węże. Naturalnym środowiskiem kota arabskiego są piaszczyste tereny pustynne Afryki i południowo-zachodniej Azji, pokryte rzadką roślinnością. Natura doskonale wyposażyła tego małego drapieżnika do życia w ekstremalnych warunkach pustynnych. Potrafi ze zdumiewającą szybkością kopać nory w piasku, które podczas upałów w ciągu dnia lub zimnych nocy służą mu za schronienie. Zakres temperatur możliwych do przetrwania jest imponujący: od - 5º C do +52 º C. Duże uszy, które mogą być odchylane w kierunku poziomym i ku dołowi, doskonale wychwytują najmniejszy szmer pochodzący od ukrywającej się zdobyczy. Kot arabski poluje głównie na drobne gryzonie, ponadto na węże i stawonogi, a nadmiar pokarmu na następny posiłek ukrywa pod piaskiem. Niestety działalność człowieka przyczyniła się do zmniejszania jego liczebności w naturze. Fot. Przemek Świderski
Jest mnóstwo powodów, aby odwiedzić gdańskie zoo. Te główne przedstawiamy na wyjątkowych zdjęciach w tej galerii. Pod zdjęciami znajdziecie opisy, które pozwolą wam więcej dowiedzieć się o wielu gatunkach zwierząt, które mieszkają w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Na przykład tego, gdzie rządzą samice alfa, a gdzie szefem może być tylko samiec? Kto potrafi, ale nie lubi pływać? Jakie gatunki długo wypoczywają? A już dziś zapraszamy na kolejną galerię, w której przedstawimy, m.in. małpy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koty, antylopy i inne gatunki. Zobacz mniej i bardziej znane zwierzęta z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto