Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs dotyczy prac magisterskich i doktoranckich obronionych w roku akademickim 2010/11 i 2011/12

Marcin Rekowski
Marcin Rekowski
Wciąż można się zgłaszać do udziału w konkursie na najlepszą pracę naukową na temat Ziemi Bytowskiej.

Jeszcze tylko do 31 października autorzy prac magisterskich lub doktorskich obronionych w roku akademickim 2010/2011 i 2011/2012 o tematyce Ziemi Bytowskiej, mogą wziąć udział w konkursie im. Szymona Krofeya. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja rozwoju Regionalnego "Parasol".

Wraz z pracą (1 egz. papierowy + wersja elektroniczna) zainteresowani muszą złożyć w siedzibie biura dokument zawierający imię i nazwisko autora pracy oraz dane kontaktowe (adres korespondencyjny, email, tel. kontaktowy). Niezbędna jest także kopia dyplomu.

Przeczytaj także o wciąż aktualnym konkursie na fotografie do kalendarza w 2013 roku

Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone do końca grudnia 2012 roku na stronie internetowej www.fundacjaparasol.org portalach społecznościowych fundacji oraz w mediach lokalnych.

Szymon Krofey - ewangelicki pastor w II połowie XVI wieku (około 1570 roku) w Bytowie oraz nauczyciel w miejscowej szkole, a później jej rektor. Według najnowszych badań prof. Zygmunta Szultki, który dotarł do genealogii Krofeyów, Szymon Krofey urodził się w Dąbiu około roku 1548. W 1586 roku Szymon Krofey, dzięki poparciu ówczesnych książąt zachodniopomorskich Barnima X i Jana Fryderyka, wydaje w Gdańsku "Duchowne piesnie D. Marcina Luthera y ynszich nabożnich mężów z niemieckiego w Slawięsky ięzyk wilozone ..." i prawdopodobnie w tym samym roku „Mały Katechizm”. Obie pozycje w przekładzie na język słowiański (polski) dla kaszubskiej ludności wyznania ewangelickiego, zamieszkującej w tym czasie wschodnią część państwa Gryfitów (m.in. okolice Bytowa). Do pojawienia się „Duchowych pieśni...” pastorzy posługiwali się tzw. Biblią radziwiłłowską. Szymon Krofey zmarł nie później niż w 1589 roku. Do dziś nazwisko znanego bytowiaka wymienia się przy okazji wykładów o historii kaszubskiego piśmiennictwa. W Bytowie pamięć o tej nietuzinkowej postaci przetrwała w nazwach ulicy i placu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto