Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie nowe miejsce. Tak będzie wyglądał plac Centralny

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
W planie miejskich inwestycji jest przebudowa środkowej części placu Defilad. Ubędzie betonu i asfaltu. Pojawią się drzewa, krzewy i trawniki oraz założenie wodne - tak powstanie tzw. plac Centralny. To kolejny element zmian w ramach programu Nowego Centrum Warszawy. Ogłoszony został przetarg na wykonawcę robót.

"Przetarg na przebudowę środkowej części placu Defilad ogłosiliśmy we wtorek, 27 września. Na oferty czekamy do 2 grudnia" – poinformowali stołeczni drogowcy.

"Plac Centralny". Jak będzie wyglądać?

Jak tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich, według koncepcji przebudowy placu Defilad na osi ul. Złotej, przed Pałacem Kultury i Nauki ma powstać miejsce na codzienne spotkania warszawiaków. Będą tam też organizowane wydarzenia kulturalne.

Koniec placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki powstani...

- Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Nosi on roboczą nazwę "plac Centralny". Nowe zagospodarowanie tej przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective. Koncepcja tego zespołu znalazła się wśród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie – wskazał Jakub Dybalski z ZDM, dodając że wcześniej odbyły się konsultacje społeczne oraz negocjacje w tej sprawie.

Przestrzeń zaprojektowana A-A Collective połączy w przyszłości centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Projekt zakłada, że trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Przypomnijmy, że przed budową Pałacu Kultury i nauki wyburzone zostały pozostałości po starych budynkach, stojących dawniej na tym terenie.

Nawierzchnia na nowym placu będzie składać się z sześciu różnych rodzajów kamienia.

- Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 roku przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej – wyjaśnił Jakub Dybalski.

Trawniki na placu pokryją w sumie powierzchnię kilku tysięcy metrów kwadratowych. Ponadto pojawi się tam ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin, jak również 11 gatunków krzewów, a także 70 drzew.

- Plac Defilad z zielenią, nowymi budynkami i atrakcyjnym programem kulturalnym będzie pełnić ważną społeczną funkcję, uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Zapowiada to projekt pracowni A-A Collective. Powstanie swoisty palimpsest z historią Warszawy zapisaną symbolicznie w nawierzchni placu brukiem i zielenią – mówiła o tej inwestycji Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

Planowana inwestycja jest już kolejnym etapem zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. Dotychczas przebudowane zostało m.in. rondo Dmowskiego, gdzie powstały naziemne przejścia dla pieszych. Powstał też plac Poli Negri.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto