Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kim jest pochodzący z Miastka profesor Piotr Hofmański, prezydent Międzynarodowego Trybunału Karnego?

Maria Sowisło
Maria Sowisło
z arch. SSP Iustitia
Pochodzący z Miastka profesor Piotr Hofmański został prezydentem Międzynarodowego Trybunału Karnego. Funkcję będzie pełnić przez trzyletnią kadencję. To historyczna chwila, bo po raz pierwszy stanowisko to zostało powierzone osobie z Europy Wschodniej. Kim jest Piotr Hofmański?

Piotr Józef Hofmański 6 marca 2021 roku skończył 65 lat. Pięć dni później został zaprzysiężony na prezydenta Międzynarodowego Trybunału Karnego. To gremium osądza zbrodniarzy wojennych i tych, którzy popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości. Z gratulacjami, i nie tylko urodzinowymi życzeniami, pospieszyli mieszkańcy Miastka w powiecie bytowskim.

Ojciec Piotra Hofmańskiego był stomatologiem

Tutaj, w tym małym mieście na Pomorzu - Miastku, Piotr Hofmański mieszkał do 1974 roku. Trzy lata przed jego narodzinami – w 1953 roku – rodzice: Barbara i Bernard Hofmańscy - postanowili zamieszkać w Miastku. Bernard od 1951 roku był asystentem w Katedrze Stomatologii Zachowawczej Akademii Medycznej w Poznaniu, jednak nie mógł kontynuować pracy naukowej. Musiał pomyśleć o utrzymaniu rodziny. W 1953 roku, dwa lata po studiach, Bernard Hofmański rozpoczął pracę stomatologa w przychodni przy ulicy Wielkopolskiej w Miastku. Na świat przyszły dzieci Maria, Aleksandra i właśnie Piotr.

- Kiedy Piotr mówił o ojcu, zawsze podkreślał, że był zapracowany, trochę surowy, brylował w towarzystwie, uwielbiał grać w szachy i kochał zwierzęta. Wypisz wymaluj Piotr

– wspomina koleżanka profesora Piotra Hofmańskiego z nieistniejącego już Liceum Ogólnokształcącego w Miastku. Nie chce ujawniać nazwiska. - Miastko jest małe. A teraz, kiedy Piotr został taką szychą, wiele osób będzie chciało wykazać się znajomością z nim. Mi to nie jest potrzebne – wyjaśnia kobieta.

Ojciec Piotra Hofmańskiego rok po II wojnie światowej w wypadku stracił obie nogi. Pomimo tego, zapamiętany został w Miastku jako szalenie pogodny, pracowity i aktywny. A do tego małego miasta na Pomorzu przywiózł rodzinę, bo ponoć nie lubił dużych miast. Wolał obcowanie z przyrodą. Tej w okolicach Miastka nie brakuje. Lasy, jeziora - czego dusza zapragnie. Bernard Hofmański zmarł w 1983 roku. To była wielka strata dla całej rodziny. Zwłaszcza Piotra Hofmańskiego, bo jak wynika z relacji przyjaciół rodziny, uwielbiał dyskutować z ojcem o książkach. Te pochłaniał wręcz nałogowo. Mama Barbara zmarła w 2020 r.

Piotr Hofmański nigdy się nie wywyższał

Właśnie w miasteckim LO dzisiejszy prezydent Międzynarodowego Trybunału Karnego zawiązał przyjaźnie trwające do dzisiaj.

- Piotr zaczynał naukę, a ja podjęłam swoją pierwszą pracę. Uczyłam nie tylko języka polskiego, ale przez rok też historii – wyjaśnia wychowawczyni Piotra Hofmańskiego – Halina Wojdalska.

- Pomimo tego, że Piotr jest taką osobistością, nigdy nie wstydził się Miastka ani nie wywyższał. To świadczy o mierze człowieka. Przyjechał nawet z Krakowa na zjazd klasowy. Czasami osoby mieszkające w Miastku mają za daleko, a jemu chciało się przyjechać z Krakowa

– wspomina Wojdalska i zaznacza, że Hofmański był zawsze miły, uczynny, kulturalny, z wielkim humorem. - Nie był urwisem. Przynajmniej nie takim, żeby mi jego jakieś wybryki utkwiły w pamięci. Na pewno podpadał ale nie specjalnie. Zawsze pomagał słabszym uczniom i był pierwszy, kiedy trzeba było coś zorganizować – dodaje Wojdalska. Wspomina też, że w liceum było kółko teatralne. - Piotr zagrał Zbyszka w "Moralności pani Dulskiej". Zresztą świetnie mu to wychodziło – zaznacza Wojdalska, która nie kryje dumy, że jej uczeń zaszedł tak daleko.

- To naprawdę wielki zaszczyt. Tym bardziej, że utrzymujemy ze sobą kontakt. Cały czas śledzę jego karierę. Duma mnie rozpiera

– mówi polonistka.

Piotr Hofmański – mężczyzna z kindersztubą

Jak udało nam się ustalić, w rodzinie Piotra Hofmańskiego był co najmniej jeden prawnik. Taką ścieżkę kariery wybrał młodszy brat matki. Z kolei dziadek ze strony ojca w 1924 roku obronił tytuł doktora nauk medycznych w Kruszwicy.

- Piotra nie da się nie lubić. Na pierwszy rzut oka było widać, że pochodzi z rodziny, w której kładzie się nacisk na wykształcenie. On zawsze był dżentelmenem. Takich mężczyzn jak on już nie ma. Takich z kindersztubą. Zresztą wszystkie podkochiwałyśmy się w nim

– zdradza koleżanka z liceum.

Kariera Piotra Hofmańskiego

Dzisiejszy prezydent MTK egzamin maturalny zdał w 1974 roku. Potem były studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 1978 roku rozpoczął karierę naukową jako asystent w Katedrze Prawa Postępowania Karnego tej uczelni. Po ukończeniu studiów doktoranckich w Toruniu w 1981 roku objął stanowisko adiunkta w Katedrze Prawa Postępowania Karnego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył drugi stopień naukowy (habilitacja) w 1989 roku i został mianowany profesorem w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2000 roku jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie kieruje Katedrą Prawa Postępowania Karnego. Karierę sędziowską rozpoczął w 1994 roku jako sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, a następnie został powołany na stanowisko sędziego Izby Karnej Sądu Najwyższego w 1996 roku.
Brał udział w niektórych projektach realizowanych przez Radę Europy jako członek komitetu ekspertów Rady Europy o nazwie Reflection Group on Developments in International Co-operation in Criminal Matters od 2001 do 2002 roku. W latach 2002-2006 był członkiem Komitetu Ekspertów ds. Sprawiedliwości Ponadnarodowej, który został utworzony w celu kontynuowania prac Grupy Refleksji. W grudniu 2014 w Nowym Jorku został wybrany na sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego na kadencję 2015–2024 jako pierwszy Polak w historii tej instytucji działającej od 2002 roku.
Piotr Hofmański jest autorem ponad 300 książek, komentarzy, skryptów, artykułów z zakresu prawa karnego, postępowania karnego, współpracy międzynarodowej w sprawach karnych oraz ochrony praw człowieka.

Hofmański: Trzeba ratować ten kraj

Bez wątpienia ten prawnik pochodzący z Miastka jest autorytetem. Dlatego wielokrotnie był pytany o zmiany w polskim prawie. Otwarcie je krytykował.

- Jestem z dala od Polski, ale jestem uważnym obserwatorem życia politycznego w Polsce. To jest ciągle mój kraj, ciągle bardzo mi bliski. Z narastającym przerażeniem obserwuję eskalację opresji, która dotyka środowisko wymiaru sprawiedliwości i nie tylko

- wyznał profesor Piotr Hofmański w „Faktach po Faktach” TVN24 i dodał: - Możemy dywagować, czy ciągle żyjemy w państwie prawa, czy może w państwie, które kiedyś nim było. Ale ta dyskusja do niczego nie doprowadzi. Jest źle, jest coraz gorzej, ale trzeba myśleć o przyszłości - podkreślił Hofmański i zwrócił uwagę, że demokratyczne mechanizmy upadają jeden po drugim.

- Trzeba ratować ten kraj, robić coś, co w przyszłości pozwoli go podnieść, postawić na nogi i funkcjonować w normalnych warunkach

– dodał.
Profesor Piotr Hofmański w 2019 roku odmówił udziału w spotkaniu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Głowa państwa odwiedziła Międzynarodowy Trybunał Karny przy okazji oficjalnej wizyty w Holandii. - Nie szanuję postawy, którą reprezentuje głowa państwa. Uznałem, że mój udział – chociaż byłem zapraszany do udziału w spotkaniu – nie jest niezbędny – powiedział wówczas w rozmowie z RMF FM sędzia Hofmański.

Z kolei w „Faktach po Faktach” profesor Hofmański przyznał, że boi się o swoją ojczyznę. - Wiemy, jak systemy autokratyczne się rozwijały i wiemy, do czego ich rozwój może doprowadzić. Mój świat został zrujnowany. Bardzo chciałbym kiedyś do niego wrócić, ale nie wiem, czy będzie do czego - przyznał gość „Faktów po Faktach”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto