Kiedy warto lub trzeba wymienić okna? Ekspert podpowie, czy musisz to zrobić

Akcja specjalna Temat tygodnia
Jeśli chcesz, by w domu było cieplej, pomyśl o wymianie okien
Jeśli chcesz, by w domu było cieplej, pomyśl o wymianie okien fot. 123rf
Stolarka okienna, by spełniać swoje zadanie, wymaga regularnej konserwacji. Zdarza się, że z powodu uszkodzeń mechanicznych lub lat użytkowania, okna należy wymienić.

Kłopotliwy mechanizm
Okna narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Po latach otwierania i zamykania może dojść do niewielkich odkształceń, które wpływają n wygodę użytkowania. Wypaczanie się okien drewnianych i PVC to częsty problem, który na początku można naprawić. Z czasem jednak jedynym rozwiązaniem jest wymiana.
Kilkunastoletnia stolarka PCV, aluminiowa czy drewniana, została wykonana w innej technologii niż nowa. Stare okna opierają się na okuciach, które nierzadko wymagają z naszej strony dużej siły podczas otwierania i zamykania skrzydeł. Natomiast drewniane okna nie mają funkcji uchyłu, co utrudnia wietrzenie.

Za głośno i za zimno
Zużycie uszczelek oraz elementów mechanicznych w oknach to pierwsze symptomy, które powinny zmusić nas do wymiany okna. Najczęstszymi objawami takich uszkodzeń jest wyższy poziom hałasu przenikający do mieszkania i chłód przedostający się do środka. W dłuższej perspektywie te problemy mogą być nie tylko bardzo uciążliwe. Wymiana stolarki to sposób na zachowanie energooszczędności i ciszy, której oczekujemy.
Nowoczesna stolarka oferuje ciepłe okna nowej generacji. Decydując się na wymianę, warto wybrać rozwiązania, których parametry izolacyjne są na poziomie Uw 0,77 W/mkw.K. Wymiana starych okien na nowe, korzystnie wpłynie na komfort użytkowania i zasobność portfela w okresie grzewczym.

Ocieplenie wnętrza
Choć najczęstszą przyczyną wymiany okien jest generalny remont albo zniszczenie stolarki, to coraz częściej decyzja podyktowana jest chęcią poprawienia parametrów energetycznych domu. Kompleksowa modernizacja domu wpłynie na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Domy energooszczędne lub pasywne w całości muszą spełniać wymagania wysokiej termoizolacji. Nowoczesne okna pomogą stworzyć ciepłe wnętrza, a sam koszt wymiany stolarki zwróci się w postaci zmniejszenia rachunków.

Pierwsza pleśń
Jednym z najczęstszych problemów, z jakim borykają się właściciele starej stolarki, jest wilgoć. Jest ona powodem powstawania pleśni i grzybów. Wilgoć powstaje na skutek słabej wentylacji. Zwiększona kondensacja i zbieranie się pary wodnej to powód powstania pleśni przy oknach. Zawilgocenie, które skutkuje powstaniem pleśni, może wpłynąć na zdrowie użytkowników. Można próbować poradzić sobie z tym problemem, stosując specjalne środki, jednak jeśli problem tkwi w starym oknie, będzie on nawracał. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana okna.

Gruntowny remont
Domy i mieszkania z rynku wtórnego nierzadko poddawane są generalnym remontom lub metamorfozom. Wymiana okien odmładza i podnosi atrakcyjność budynków. Duża ilość światła dziennego przy zachowaniu wysokich parametrów termoizolacji, sprawiają, że prywatni inwestorzy często decydują się na wymianę okien tradycyjnych na duże przeszklenia.

Partnerzy akcji:

ARS-INSTAL Rafał Siatkowski
ul. Koszalińska 1d
77-300 Człuchów
tel.: 661695034
arsinstal@op.pl
arsinstal.pl

Usługi malarsko- budowlane Sebastian Jurczyk
Os. Gen. Józefa Wybickiego 12/24
83-300 Kartuzy
tel. 724 258 882
biuro@remonty-kartuzy.com
remonty-kartuzy.com

Dodaj ogłoszenie