Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosław Czarnecki został p.o dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Jarosław Czarnecki (z prawej) został p.o dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.
Jarosław Czarnecki (z prawej) został p.o dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Rajmund Wejnic
Jarosław Czarnecki został p.o dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Jakie ma plany i kiedy podejmie pierwsze decyzje?

Po odwołaniu dotychczasowych dyrektorów trzech Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych - w Pile, Szczecinie i Szczecinku, dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss powołał do pełnienia obowiązków nowych zwierzchników tych jednostek.

W tej ostatniej placówce obowiązki dyrektora pełni Jarosław Czarnecki. Do tej pory Czarnecki był inżynierem nadzoru w Nadleśnictwie Miastko. Wcześniej przez szereg lat był zastępcą nadleśniczego i nadleśniczym Nadleśnictwa Osusznica w powiecie bytowskim.

Jarosław Czarnecki już rozpoczął pracę. Jakie podejmie pierwsze decyzje? Co jest wyzwaniem?

- Wyzwaniem jest przekonanie społeczeństwa, że leśnictwo jest zdolne i ma możliwości do czynnego udziału w ochronie przyrody i środowiska bez rezygnacji ze swojej roli gospodarczej czyli źródła surowca dla przemysłu drzewnego - wyjaśnia Czarnecki. - Wiem, że to możliwe, ponieważ niektóre aspekty naszej pracy nie są powszechnie znane.

A co należy natychmiast zmienić? - I to jest odpowiedź. Wystarczy, przy okazji realizacji funkcji edukacyjnej wskazać przestrzenie zagospodarowania lasu, nie kojarzące się z ochroną przyrody, a posiadające takie walory - uważa dyrektor. - Być może nazewnictwo fachowe uniemożliwia ten przekaz? Hodowla lasu może brzmieć zbyt technicznie, a naprawdę zagłębienie się w jej tajniki pozwala odkryć świat dążenia do różnorodności przyrodniczej. Uważam, że istnieją możliwości zmniejszenia pozyskania surowca bez szkody dla przemysłu drzewnego. Na początek mogło by to być pięć procent. Trudno dziś zadeklarować konkretną ilość, ponieważ LP związane są umowami. Pewnie będzie to proces kilkuletni. Należy pamiętać, że drewno nie bierze się tylko z tzw. zrębów zupełnych, czyli kilkuhektarowych powierzchni w całości pozbawionych drzew. Wracamy do hodowli, nie wszędzie trzeba w ten sposób ciąć. Są inne metody i tam gdzie to możliwe powinno je się stosować.

Jarosław Czarnecki zastąpił na stanowisku Wiolettę Koper-Staszowską odwołaną w miniony piątek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jarosław Czarnecki został p.o dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku - Głos Pomorza

Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto