Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy tworzą konsorcjum kupujące tani prąd

Karol Szymanowski
www.energa.pl
Jeśli kupować prąd, to razem i taniej - do takiego wniosku doszli samorządowcy z powiatu bytowskiego. Chcą stworzyć grupę zakupową, dzięki której zaoszczędzą na energii elektrycznej. Pomysłodawcą jest Andrzej Dołębski, wójt Parchowa. Gminy zamierzają ogłosić wspólny przetarg na zakup prądu dla instytucji, szkół oraz na potrzeby oświetlenia ulicznego.

- Większość wójtów wyraziła zgodę na przystąpienie do przetargu. Szacujemy, że oszczędność wynikająca ze wspólnego zakupu energii elektrycznej może sięgnąć 20 procent - mówi wójt Parchowa.

Temat zakupu energii elektrycznej pojawiał się podczas wcześniejszych konwentów wójtów i burmistrzów. Porozumienie między samorządami mogłoby być zawarte już we wrześniu. Wcześniej władze chcą zastanowić się nad specyfikacją zamówienia. Realny termin, w którym gminy mogłyby prowadzić rozliczenia na nowych zasadach, to początek 2012 r.

- Im większa liczba samorządów ubiegających się o zakup energii, tym niższa będzie cena jednostkowa - potwierdza Piotr Ruta, inspektor referatu ds. zamówień w Urzędzie Gminy w Kartuzach, obecny na spotkaniu bytowskich samorządowców.

Gminy zamierzają wykorzystać zapisy ustawy o zamówieniach publicznych. Umożliwia ona wyłonienie lidera, który udzieli grupie zakupowej pełnomocnictwa w sprawie zorganizowania i przeprowadzenia przetargu na zakup energii. Wcześniej jednak radni w poszczególnych gminach podejmą uchwałę ws. przystąpienia do przetargu.

W dobie kryzysu inne samorządy też racjonalizują swoje wydatki. Z inicjatywy gminy Kwidzyn odbyło się spotkanie z przedstawicielami Pomorskiej Grupy Konsultingowej w sprawie obniżenia kosztów zakupu energii elektrycznej. Uczestniczyły w nim też wszystkie gminy powiatu sztumskiego - Stary Targ, Stary Dzierzgoń, Mikołajki Pomorskie, Sztum i Dzierzgoń.

- Konkurencja na rynku dostawców energii jest spora - mówi Mirosław Żywicki, sekretarz UM w Dzierzgoniu. - Szukamy najtańszej oferty, tym bardziej że gmina jest największym płatnikiem.

W przypadku Dzierzgonia to kwota rzędu 300 tys. zł. Sztum płaci podobnie. Dla firm energetycznych to spore wyzwanie. Gminy to jeden z największych odbiorców energii. Niebawem ruszą przygotowania do przetargu na tę usługę.
Współpraca Anna Sztym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto