Farby kredowe. Można ich używać do malowania powierzchni drewnianych i ceramicznych

Akcja specjalna Temat tygodnia
Własnoręcznie odnowione meble to absolutny hit w urządzaniu wnętrz
Własnoręcznie odnowione meble to absolutny hit w urządzaniu wnętrz 123rf
Farby kredowe znakomicie nadają się do odnawiania starych mebli i wszelkiego domowego „zrób to sam”. Podpowiadamy, jak malować farbami kredowymi i do czego ich używać.

Dawniej farb kredowych używano do malowania ścian. Jednak produkty te nie cieszyły się wielkim uznanie. Dziś farby kredowe to wyroby niemal ekskluzywne i o zupełnie innym przeznaczeniu. Najczęściej wykorzystuje się je do odnawiania mebli. Są jednak i takie farby kredowe, którymi można malować ceramikę, kamień, beton, plastik, a nawet tkaniny.

Fenomen farb kredowych polega na tym, że teoretycznie nie wymagają one usuwania starych powłok malarskich (np. farb olejnych, lakierów itp.). Dla osób lubiących szybkie i niezbyt pracochłonne zmiany w dekoracjach, to właściwie najbardziej istotna informacja. Farba kredowa to w pewnym sensie mieszanina wody i kredy.

Łatwe malowanie
Wszystkie farby kredowe to wyroby wodorozcieńczalne, ekologiczne, bezzapachowe i z zawartością naturalnych pigmentów. Malowanie nimi jest łatwe i przyjemne, ponieważ nie wymaga nakładu pracy związanej z przygotowaniem podłoża. Za najlepsze i najtrwalsze uważa się farby mineralne (powstałe na bazie krzemianów). Zaś popularne farby akrylowe są stosunkowo tanie (w grupie farb kredowych), a mają dobrą przyczepność i intensywne kolory.

Doskonała przyczepność

Wszystkie farby kredowe są dostępne w zróżnicowanej wielkości opakowaniach, co pozwala eksperymentować, łączyć je i uzyskiwać efekty, jakich nie dałoby się osiągnąć za pomocą żadnych innych wyrobów malarskich. Tworzą charakterystyczną - dość grubą, matową i szorstką powłokę, co daje cały szereg na dalsze możliwości dekoratorskie. To właśnie dlatego z farb kredowych tak chętnie korzystają zwolennicy stylów: shabby chic, vintage, rustykalnego czy prowansalskiego.

Niestety, farby kredowe nie należą do produktów tanich. Za 1 litr tego typu farby trzeba przeciętnie zapłacić około 100 zł. Uwzględniając, że farbę nanosi się w kilku warstwach (w zależności od pożądanego efektu), może się okazać, że renowacja nawet niewielkiego mebelka będzie sporym wydatkiem.

Farby kredowe mają doskonałą przyczepność do różnych podłoży, nawet bardzo gładkich. Można nimi pomalować powierzchnie ceramiczne, gliniane, metalowe, plastikowe oraz tekstylne. Sprawia to, że wiele domowych dodatków, które straciły już swój dawny blask lub przestały pasować do kolejnych aranżacji, może nabrać zupełnie nowego charakteru i znów powrócić do użytku.

Ponadto farby kredowe to produkty dedykowane szeroko rozumianej sztuce dekoracji. Nudne dotąd przedmioty stają się za ich pomocą ciekawsze, dumnie prezentują modne wzory i na nowo cieszą oczy użytkowników.

Przede wszystkim jednak farby kredowe wykorzystuje się do malowania mebli - zwłaszcza tych, których forma wciąż zachwyca, a wygląd zewnętrzny został nieco nadszarpnięty upływem czasu. Zastosowanie tego rodzaju farb przynosi zaskakujące rezultaty w odnawianiu sprzętów i daje im nowe życie. Stąd też produkty te znajdują uznanie tak w gronie profesjonalnych renowatorów, jak i w prywatnych domach i mieszkaniach.

Producenci farb kredowych zapewniają, że malowanie ich wyrobami jest dziecinnie proste. Przygotowywany do malowania mebel należy starannie umyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła malarskiego lub powszechnie stosowanego w domach detergentu.

Niekiedy może być konieczne jego dodatkowe odtłuszczenie. Wykonuje się to benzyną ekstrakcyjną, acetonem lub denaturatem. W celu zwiększenia przyczepności farby - powierzchnię pod nią można też delikatnie przeszlifować papierem ściernym o gradacji ziaren około 200. Jednak nie jest to zabieg konieczny.

Co najmniej dwie warstwy

Do malowania poleca się generalnie stosować pędzle o sprężystym, ale i miękkim włosiu. Farbę nanosi się długimi pociągnięciami pędzla po powierzchni. Dwie warstwy stanowią w tym przypadku minimum.

Po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba odczekać zakładany przez producenta czas i dopiero potem nałożyć drugą. Czas schnięcia farb kredowych jest zróżnicowany, a informacje na ten temat zawsze znajdują się na opakowaniach.

Należy pamiętać, że większość powierzchni malowanych farbami kredowymi wymaga zabezpieczenia. Najpopularniejszym na to sposobem jest woskowanie. Na rynku znajdziemy woski bezbarwne, ciemne oraz kolorowe. Warto zdawać sobie sprawę, że zastosowanie nawet wosku bezbarwnego spowoduje, że kolor farby ulegnie nieznacznemu przyciemnieniu.

Partnerzy akcji:

ARS-INSTAL Rafał Siatkowski
ul. Koszalińska 1d
77-300 Człuchów
tel.: 661695034
arsinstal@op.pl
arsinstal.pl

Usługi malarsko- budowlane Sebastian Jurczyk
Os. Gen. Józefa Wybickiego 12/24
83-300 Kartuzy
tel. 724 258 882
biuro@remonty-kartuzy.com
remonty-kartuzy.com

Dodaj ogłoszenie