MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Pszczół. Pszczoły z "Podniebnej pasieki" w Poznaniu wyprodukowały już 300 kilogramów miodu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wraz ze zwiększaniem się obszarów zielonych pszczoły z miejskich pasiek mają coraz lepsze warunki do pracy w mieście.
Wraz ze zwiększaniem się obszarów zielonych pszczoły z miejskich pasiek mają coraz lepsze warunki do pracy w mieście. Robert Wozniak
W poniedziałek 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ. Wbrew pozorom ule to nie tylko specyfika terenów wiejskich – w samym Poznaniu z powodzeniem funkcjonują pasieki, które produkują miód i zapewniają rozwój zieleni miejskiej.

Światowy Dzień Pszczół

Święto, które obchodzimy 20 maja, jest inicjatywą Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. Jego bohaterkami są m.in. poznańskie pszczoły, mieszkające w miejskiej pasiece na dachu biurowca przy ul. Matyi, siedziby sieci „Żabka” – w 2021 roku postawiono tu dwanaście uli, a opiekę nad nimi objęła – podobnie jak nad miejskimi pasiekami w całej Polsce – firma Pszczelarium.

- Wśród naszych pracowników przeprowadziliśmy konkurs na jej nazwę - wygrała propozycja „Podniebna Pasieka” – informuje sieć „Żabka”. - Pasieka jest jednym z działań wpisujących się w założenia naszej Strategii Odpowiedzialności, mających pozytywny wpływ na naszych klientów, pracowników, partnerów biznesowych i lokalne społeczności. Te ule funkcjonują do dziś, a ich lokatorami są pszczoły kraińskie. W każdym z uli mieszka ok. 50 000 pszczół.

Fajne pszczoły kraińskie

Pszczoły kraińskie należą do faworytów miejskich pszczelarzy z uwagi na kilka ważnych cech: nie są agresywne wobec pszczelarzy, a jednocześnie mają duże zdolności obronne przed innymi owadami, mają dobrą orientację w terenie i są też dość odporne na choroby i pasożyty. Jednak nienajlepiej czują się w mieście w czasie upalnego lata – stąd ważne jest takie projektowanie zieleni, by unikać dużych wysp ciepła.

- W tej chwili jesteśmy w momencie pełnego rozkwitu robinii akacjowej – informuje Pszczelarium. - W czasie ciepłej i bezdeszczowej pogody silne rodziny zbierają z „akacji” nawet 30 kg miodu w ciągu niespełna 2 tygodniu.

Krainki z miejskiej „Podniebnej Pasieki” na dachu biurowca „Żabki” aktywnie zapylają miejscową roślinność i w ubiegłym roku wyprodukowały w 12 ulach aż 300 kg miodu.

- Poznań stoi drzewami, mamy robinie akacjowe, klony, lipy, które stanowią bazę pożytkową dla pszczół w mieście, do tego do dyspozycji pszczół są skwery, rabaty, poczynając od obrzeży aż po centrum – mówi Łukasz Wojciechowski z pasieki Melita.

Zasiej łąkę kwietną!

Dziś Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu będą rozdawać nasiona, z których każdy będzie mógł wysiać swoją łąkę kwietną: w ten sposób rozpocznie się wspólna akcja „Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu”. Będą to nasiona roślin miododajnych, m.in. takich jak: facelia błękitna, kolendra siewna, nagietek lekarski, chaber bławatek, słonecznik zwyczajny, gryka zwyczajna.

Z kolei Urząd Marszałkowski w Poznaniu w ramach kolejnej edycji „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich” wesprze sektor pszczelarski kwotą dwóch milionów złotych.

- Od początku naszej inicjatywy w 2018 roku, zrealizowaliśmy działania, które przyniosły wymierne korzyści dla pszczelarzy i ekosystemów – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Do tej pory w ramach programu zakupiliśmy i rozdysponowaliśmy ponad 172 ton węzy pszczelej oraz dostarczyliśmy 887 ton pokarmu pszczół. Ponadto, dzięki programowi zasadzono ponad 75 tysięcy drzew miododajnych.

W ubiegłym roku powstały cztery pasieki edukacyjne przy wsparciu samorządu, a w tym mają powstać dwie kolejne.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

Traktoriada w wielkopolskiej wsi. Przez Grzybno przejechał barwny korowód starych traktorów, samochodów i motocykli. Zobacz

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dziś Światowy Dzień Pszczół. Pszczoły z "Podniebnej pasieki" w Poznaniu wyprodukowały już 300 kilogramów miodu - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto