18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś rozpoczyna się V BytOFFsky Festiwal - Natura i Kultura. Impreza zakończy się w niedzielę

Redakcja
BytOFFsky Festiwal, to głównie gratka dla miłośników sztuki
BytOFFsky Festiwal, to głównie gratka dla miłośników sztuki M.Pacyno
Przez cztery dni mieszkańcy miasta będą mogli uczestniczyć w zorganizowanych w ramach V BytOFFsky Festiwal koncertach, wystawach, wernisażach i warsztatach. [PROGRAM]

Szczegółowy program V BytOFFsky Festiwal - Natura i kultura:

Czwartek 26.09.
Wioleta Komar - „Diva”
Festiwal otworzy monodram Magdaleny Gauer w wykonaniu Wiolety Komar. To historia Nory Sendler, śpiewaczki światowych scen operowych. Jesienią 1941 r. zostaje deportowana do Litzmannstadt Getto (Łódź). Przybywa w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Uniknęła zagłady. Za jaką cenę?
Wiele lat po wojnie jest dojrzałą kobietą, wybitną śpiewaczką. W garderobie Metropolitan Opera w Nowym Jorku, po przedstawieniu „Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego, Nora otrzymuje bilecik anonsujący spotkanie z młodym kompozytorem, wielbicielem jej talentu. Mężczyzna podpisał się tym samym nazwiskiem, jakie nosiła polska rodzina, która uratowała dziecko Nory, urodzone w getcie w Łodzi. Nora nigdy nie widziała syna...
Godz. 17.30, sala Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego

Unia Teatr Niemożliwy - „Drugi pokój”
W Bytowie gościmy ich po raz pierwszy. Ta istniejąca od ponad 10 lat grupa wystąpi u nas ze spektaklem łączącym różne języki sztuki - sztukę teatru z szeroko rozumianą sztuką fotografii. Przedstawienie „Drugi pokój” oparte jest na impresji Zbigniewa Herberta. Oszczędne słowo i warstwa muzyczna budują niezwykłą atmosferę, tworząc precyzyjną konstrukcję dramatu scenicznego opartą na słuchowisku radiowym. Zaś główną rolę odgrywają czarno-białe obrazy, ukazujące zwykłą nużącą codzienność w poetycko-nastrojowej interpretacji.
Godz. 19.00, sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury

Zespół Cieśni i Tańca
Olo Walicki w kolejnym artystycznym wcieleniu. Tym razem to Zespół Cieśni i Tańca - kolektyw muzyczno-taneczno-teatralny, łączący światy muzyki improwizowanej, tańca współczesnego i performance'u. Każda odsłona ZCiT charakteryzuje się indywidualnym podejściem do konstrukcji przedstawienia - w zależności od przestrzeni scenicznej i charakteru wydarzenia. Poza O. Walickim (kontrabas, klawisze) występują jeszcze: Magda Jędra (taniec), Anita Wach (taniec), Tomasz Ziętek (klawisze, trąbka) i Kuba Staruszkiewicz (perkusja).
Godz. 20.00, dziedziniec zamku

BytOFFsky Jam Session
O. Walicki i K. Staruszkiewicz w czwartek wystąpią jeszcze raz, ale już w towarzystwie Macieja Trifonidisa. I to jam session w wykonaniu tego tria zamknie pierwszy dzień festiwalu. Możemy spodziewać się dobrej muzyki!
Godz. 22.00, Klub Festiwalowy „Jaś Kowalski”

Piątek 27.09.
Smak av Markaryd - „Första gången...”
Drugi dzień festiwalu rozpocznie się od koncertu. Wystąpi grupa ze Szwecji. Jej założycielem jest Lars Nilsson, jedna z najbardziej znanych w Markaryd osób. Ma na koncie kilka płyt i występy na krajowych festiwalach.
Godz. 17.00, sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury

Teatr Realistyczny - „Manifest”
W przedstawieniu skierniewickiego teatru wykorzystano fragmenty utworów m.in. Mickiewicza, Szekspira i Eliota. Jak brzmi manifest Teatru Realistycznego? „My - młodzi i nie starzy,/ my - niewierni samym sobie,/ my - niemający wspólnej sprawy,/ niemający wspólnej korony,/ my o wielu logikach,/ my o wielu językach/ i my o amerykańskich i hebrajskich imionach/ możemy siebie nazywać my, bo tylko to nas łączy!” - to jego fragment.
Godz. 18.30, sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury

Teatr Snów - „Pokój”
Teatr Snów dał się już poznać bytowskiej publiczności. Na piątej edycji BytOFFsky przypomni „Pokój”, czyli poetycką opowieść o samotnym mieszkańcu tytułowego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości. Bohater czeka, śni, wspomina. Marzy o miłości, ale gdy ta do niego przychodzi, nie dostrzega jej.
Przypomnijmy, w Teatrze Snów występują dwie bytowianki - Agata Kozakowska i Roksana Wiczk.
Godz. 19.30, rynek

Wernisaż wystaw - „Sownik” grupy plastycznej Gwasz oraz grup warsztatowych
Nieodłącznym elementem BytOFFsky jest wernisaż wystawy grupy Gwasz, działającej w Bytowskim Centrum Kultury, a skupiającej młodzież z gimnazjów, szkół średnich, studentów. Ekspozycja oscyluje wokół pytań: nauczyciel a uczeń, uczeń a nauczyciel - co to za proces, kto od kogo, czego i jak wiele się uczy?
Grupę prowadzi Mariola Jakacka - animator kultury, plastyk, pedagog, garncarka.
Godz. 20.00, hol przed wejściem do sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury

Domowe Melodie - koncert
To trio jest jednym z tegorocznych objawień muzycznych. Jego członkowie podbili serca publiczności na serii koncertów „Męskie granie”, przebojem wdarli się na kultową Listę Przebojów Programu Trzeciego, na której triumfy święci ich „Grażka” (dwukrotnie na pierwszym miejscu). Zespół tworzą Justyna Chowaniak (autorka tekstów, wokalistka i pianistka) oraz Stanisław Czyżewski i Kuba Dykiert. Muzykę nagrywają w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek.
Godz. 20.30, sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury

Loopus - koncert
Loopus tworzy duet multiinstrumentalistów: wokalista Sebastian Madejski (dysponujący czterema niezależnymi barwami głosu) oraz Robert Jaworski (twórca heavyfolkowego zespołu Żywiołak). O swojej muzyce mówią: „Loopus to bezgranicznie groteskowa, ocierająca się o absurd niezwykle „duszna” poetyka utopiona w sosie rasowej transowej, motorycznej muzyki realizowanej na instrumentach takich jak choćby lira korbowa, gitara elektryczna, fidel renesansowa, bęben obręczowy. Loopus to zapętlone i wciąż nienasycone wilcze duo”.
Godz. 22.00, Klub Festiwalowy „Jaś Kowalski”

Sobota 28.09.
Teatr Władca Lalek - „Bajki z malowanej skrzyni”
„Bajki z malowanej skrzyni” to pełne humoru i melodyjnych piosenek przedstawienie dla młodszych dzieci. Na kolorowym kaszubskim podwórku spotykamy niesfornego kurczaka Szałaputka, jego mamę Kwokę, przyjaciółkę Myszkę i podstępnego Lisa.
Ciekawski Szałaputek chce poznać świat poza swoim podwórkiem. Mama ostrzega go przed niesympatycznym Lisem, postrachem wszystkich kurników. Wykorzystując nieobecność Kwoki, Lis podstępnie porywa Szałaputka i zamyka go w komórce. Z opresji ratuje go mądra i przyjacielska Myszka.
Godz. 11.30, sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury

Grzegorz Szlanga - „Uśmiech Dostojewskiego”
Inspiracją „Uśmiechu Dostojewskiego” jest „Lolita” - słynna powieść Vladymira Nabokova. Aktor wciela się w rolę Humberta - doktora literatury, który opowiada swoją historię rodzącej się miłości do nastoletniej Lolity. Miłości, a przede wszystkim erotycznej żądzy, która pociągała za sobą nie zawsze pozytywne konsekwencje.
Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.
Godz. 17.00, sala Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego

Małgorzata Lipczyńska (Teatr Chorea) - „napewnomoże”

Monodram oparty jest na twórczości Aglai Veteranyi. To opowieść o przekraczaniu granic: emocjonalnych, geograficznych, czasowych; o uzależnieniu od ciągłej intensywności, nawet jeśli prowadzi to do destrukcji. Istotnym elementem spektaklu jest stawiane przez aktorkę pytanie: „Co sprawia, że to, co dla większości ludzi jest ekstremum, dla niektórych staje się normą?”
Utwory A. Veteranyi, charakteryzujące się ironią, absurdem i poczuciem humoru w połączeniu z ogromną precyzją formalną w używaniu języka, są istotnym głosem w sprawie problemu tożsamości narodowej współczesnej „zjednoczonej” Europy.
Godz. 18.30, sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury

Teatr Szwalnia „Bieżeńcy”
Spektakl na motywach rozmów Swietłany Aleksiejewicz prowadzonych z mieszkańcami Ziemi Czarnobylskiej. To opowieść o ludziach szukających schronienia przed światem w skażonej i zamkniętej strefie wokół czarnobylskiej elektrowni atomowej. Pielgrzymi radioaktywnego „teraz”. Mieszkańcy okolic miasta Prypeć, którzy wbrew zakazom uciekli z nowoczesnych osiedli do wsi utraconych w wyniku likwidacyjnej akcji przesiedlenia. Także ci, którzy powracają na czarnobylską ziemię legalnie, raz w roku - w Radunicę (dziewiąty dzień po prawosławnej Wielkanocy), by odwiedzić groby swoich bliskich, resztki ukochanych domostw lub mogilniki, gdzie ich skażony dobytek został pogrzebany. To także wędrujący w poszukiwaniu azylu nomadzi; przybywający ponownie śladami własnej przeszłości oraz tożsamości - rzeczywistości, której już nie ma i zdaje się nigdy nie istniała. O nich wszystkich opowiadają „Bieżeńcy”.
Godz. 20.00, poddasze Gimnazjum Nr 1 w Bytowie.

Horny Trees - koncert
Grupę tworzy trójka przyjaciół, artystów muzyków: Paweł Szamburski, Maciej Trifonidis i Hubert Zemler.
Horny Trees to wykonywane na żywo unikalne, pełne magii słuchowisko muzyczne. Improwizacje tych muzyków oraz wszelkie formy komponowania „tu i teraz” w naturalny, niewymuszony sposób stają się niezwykłą osobistą opowieścią.
Godz. 21.30, Klub Festiwalowy „Jaś Kowalski”

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia bezpłatny!

Przeczytaj również o wernisażu malarstwa Ireny Grzywnowicz

Warsztaty w ramach BytOFFsky
Czwartek 26.09.
Godz. 8.00-11.00 Powstrzymaj Globalne Ocieplenie - gra symulacyjna, prowadzi Piotr Dominiak (animator, trener edukacji ekologicznej); Zespół Szkół Ogólnokształcących.
Godz. 8.00-11.00 Warsztat Capoeiry - prowadzą Łukasz „Chuva” Miszta i Artur „Pato” Michalak z Capoeira UNICAR Biała Podlaska; Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych.
Godz. 12.00-15.00 Globalne śniadanie - prowadzi P. Dominiak; Gimnazjum Nr 2.

Piątek 27.09.
Godz. 8.00-11.00 Sprawiedliwy handel - odpowiedzialne rolnictwo - prowadzi P. Dominiak; Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych.
Godz. 13.20-15.00 Warsztat Capoeiry - prowadzą Ł. „Chuva” Miszta i A. „Pato” Michalak z Capoeira UNICAR Biała Podlaska; Zespół Szkół Ogólnokształcących.
Godz. 9.00 -13:00 Twórcza reanimacja odpadów - prowadzi Mariola Jakacka; Gimnazjum Nr 1.
Godz. 8.00-10.00 Teatr samorodny - radość tworzenia - prowadzą Katarzyna Sygitowicz i Maciej Sierosławski (Teatr Rondo); Szkoła Podstawowa w Niezabyszewie.
Godz. 12.30-14.30 Teatr samorodny - radość tworzenia - prowadzą Katarzyna Sygitowicz i Maciej Sierosławski (Teatr Rondo); Szkoła Podstawowa w Pomysku Wielkim.

Niedziela 29.09.
Godz. 12.00 warsztat otwarty Quest o bytowskim zamku - gra terenowa z nagrodami; prowadzi Lilianna Grosz; dziedziniec zamku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto