Dziewięcioro wspaniałych – nagrody burmistrza Bytowa w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka wręczył nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Odebrało je 9 osób.

Trzeba przyznać, że w ubiegłym roku działalność kulturalna była drastycznie utrudniona ze względu na trwająca pandemię koronawirusa. Nagrodzone przez burmistrza Bytowa osoby poradziły sobie jednak i z takimi trudnościami.

Nagrody otrzymali:

Janusz Lemańczyk - na wniosek Bytowskiego Centrum Kultury
Od 1991 r. tworzy alternatywny przekaz muzyczny, będący wynikiem buntu wobec szeroko rozumianej niesprawiedliwości. Jest współzałożycielem formacji Ścieki i NO SE, z którą tworzy do dnia dzisiejszego. Z zespołem NO SE wydał kilka płyt, które stały się materiałem przyczyniającym się do zdobycia uznania fanów muzyki punkowej w Polsce. Inicjator wielu wydarzeń, koncertów i akcji.

Agata Kułakowska - na wniosek Stowarzyszenia Miłośników i Animatorów Kultury Bazuny
Laureatka wielu nagród w konkursach ogólnopolskich między innymi w ubiegłym roku zdobyła Grand Prix w Pomorskim Przeglądzie Piosenki w Człuchowie, od wielu lat aktywnie uczestniczy w pracach Bytowskiego Centrum Kultury.

Agata Żarska - na wniosek Stowarzyszenia Miłośników i Animatorów Kultury Bazuny
Zdobywczyni kilku nagród w konkursach piosenki, czynnie działa na rzecz Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca w Bytowie oraz w Bytowskim Centrum Kultury.

Kostiantyn Stupak - na wniosek Stowarzyszenia Miłośników i Animatorów Kultury Bazuny
Obywatel Ukrainy, stale zamieszkujący w Bytowie, można go usłyszeć i zobaczyć na koncertach organizowanych przez Bytowskie Centrum Kultury oraz na płytach nagranych przez BCK. W swoim repertuarze posiada utwory ukraińskie, polskie oraz innych narodowości.

Alina Werochowska - na wniosek Biblioteki Miejskiej w Bytowie
Od kilku lat działa na rzecz propagowania kultury kaszubskiej nie tylko w regionie, ale i poza nim. Wielokrotnie w ramach pracy społecznej prowadziła mniejsze i większe wydarzenia związane z działalnością bytowskich Kaszubów – m.in. jako współorganizator, juror, czy prowadząca imprezy takie jak: Przegląd Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży, Kaszubska Sobota, promocje wydawnictw w rodnej mowie lub o tematyce kaszubskiej, konkursy recytatorskie. Poza działalnością w bytowskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i pracą zawodową jako nauczyciela rodnej mowy, była pomysłodawczynią imprezy cyklicznej organizowanej przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie – Imienin Borowej Ciotki w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie.

Edmund Wroński - na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie
Od kilkudziesięciu lat skupia się na kultywowaniu bogatej polskiej kultury łowieckiej przejawiającej się w gwarze łowieckiej, muzyce myśliwskiej, obrzędach religijnych, ceremoniale oraz tradycjach i zwyczajach praktykowanych podczas polowań i poza nimi. Dzięki jego ciężkiej społecznej pracy, organizowane od ponad dwudziestu lat konkursy sygnałów i muzyki myśliwskiej na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych Bytowa.

Katarzyna Juchniewicz - na wniosek Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie
Angażuje się w działania mające na celu upowszechnianie wielonarodowej i wieloetnicznej kultury regionu. Brała udział w realizacji projektu badawczego „Te Deum Laudamus”. Materialne świadectwa duchowości dawnych mieszkańców ziemi bytowskiej, na które złożyły się badania terenowe, wystawa czasowa oraz wydana w 2020 r. publikacja książkowa.

Barbara Borzyszkowska - na wniosek Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie
Jest inicjatorką licznych warsztatów, projektów, spotkań, imprez mających popularyzować kulturę kaszubską, a także skłaniać do poznawania dawnych tradycji. Jest współautorką i organizatorką Imprezy Plenerowej Imieniny Borowej Ciotki w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie. W 2018 i 2019 r. zorganizowała inscenizację ,,Marsz Kaszubów na Bytów z 1920 r.”, przypominającą walkę Kaszubów o włączenie w granice odradzającej się II Rzeczypospolitej.

Jolanta Turzyńska - na wniosek grupy mieszkańców gminy Bytów
Była inicjatorem założenia Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły ,,Zawsze Razem”, które w latach 2009-2018 działało przy SP nr 5 w Bytowie. W ramach tej organizacji przeprowadziła szereg konkursów, warsztatów, spotkań, programów, publikacji nie tylko dla najmłodszych. Jednak najważniejszym działaniem jest projekt pod nazwą ,,Bytowiacy na starej fotografii”, którego celem jest zachowanie od zapomnienia ludzi i historii ich życia oraz zwiększenie zainteresowania kulturą i tradycjami naszego regionu.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie