Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Bezpiecznego Internetu w Bibliotece Miejskiej w Bytowie [ZDJĘCIA]

Redakcja
Akcja Dzień Bezpiecznego Internetu w bytowskiej bibliotece. Biblioteka Miejska po raz pierwszy przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji. Była jedyną z powiatu bytowskiego, która przystąpiła do projektu.

Po raz 13. w Polsce i w ponad 100 krajach na świecie, obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) poświęcony bezpieczeństwu w sieci. Hasło DBI 2017 „Razem zmieniamy Internet na lepsze” podkreślić miało rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest promocja działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych. Organizatorzy polskiej edycji DBI – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz instytut badawczy NASK - wraz z partnerami: Fundacją Orange oraz firmą Facebook, zachęcają do podejmowania lokalnych działań edukacyjnych. Od lat obchodom tego święta w Polsce z powodzeniem towarzyszy idea angażowania w organizację DBI lokalnych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych – szkół, domów kultury, bibliotek, organizacji pozarządowych.

- W roku 2017 do ogólnopolskiej akcji przystąpiła także nasza biblioteka - mówi Jacek Prądziński, kustosz oddziału dla czytelników dorosłych w Bibliotece Miejskiej w Bytowie. - Zorganizowaliśmy więc trzy działania. Były to warsztaty na temat bezpieczeństwa i prywatności w cyfrowym świecie dla osób 50+, wykład dla rodziców, dziadków i opiekunów oraz warsztaty dla gimnazjalistów.

9 lutego odbyły się warsztaty dla osób 50+. Internet daje swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale może być także źródłem zagrożeń. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do korzystania z sieci - wykształcenie właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań. O tym, jak zadbać o bezpieczeństwo i prywatność w cyfrowym świecie, opowiedział Jacek Prądziński, Latarnik Polski Cyfrowej. Po części teoretycznej uczestnicy spotkania zmierzyli się z przygotowanymi zadaniami. Była praca w grupach oraz nietypowy test z wiedzy przy użyciu aplikacji Plickers (narzędzia online do tworzenia testów).

Przeczytaj również o uroczystej odprawie w bytowskiej straży pożarnej

23 lutego rodzice, dziadkowie i opiekunowie wysłuchali referatu: „Hejt nasz powszedni” – zjawisko facebookowej mowy nienawiści. Referat także wygłosił Jacek Prądziński, badacz ekologii informacji w sieci, autor artykułów, prelegent ogólnopolskich konferencji naukowych na temat mowy nienawiści. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, najpoważniejszych i powszechnych zagrożeń w sieci jest mowa nienawiści, która stała się obecnie nieodłącznym elementem portali społecznościowych.

- 3 marca odbyły się warsztaty na temat hejtu i mowy nienawiści w sieci. O odpowiedzialności za informację i jej skutki społeczne, rozmawialiśmy z gimnazjalistami z Zespołu Szkół w Borzytuchomiu - dodaje Jacek Prądziński z Biblioteki Miejskiej w Bytowie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto