Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie osoby z Bytowa w gangu samochodowym. Policja rozbiła szajkę i odzyskała sześć aut

Maria Sowisło
Maria Sowisło
z arch. CBŚP/zdjęcie poglądowe
Dwóch mężczyzn z Bytowa oraz 19 osób z województw pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której łupem padały samochody w Szwecji, Niemczech i Polsce. Policjanci odzyskali sześć aut i podzespołów o łącznej wartości ok. 1 mln zł. Pięć osób, w tym trzech bossów, siedzi już w areszcie.

Działania Prokuratury Okręgowej w Słupsku oraz Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się kradzieżą samochodów. Jak ustalili śledczy, grupa składała się z trzech odłamów.

- Samochody były kradzione w Szwecji, Niemczech i Polsce, a następnie legalizowano je i sprzedawano. Do sprawy łącznie zatrzymano 21 osób. W chwili obecnej odzyskano 6 aut i zabezpieczono części i podzespoły samochodowe o łącznej wartości około jednego miliona złotych. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in.: kradzieży z włamaniem, paserstwa, oszustwa oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentacji

– mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk.

Zatrzymani członkowie grupy przestępczej wywodzą się głównie z terenu województwa pomorskiego. Z ustaleń śledztwa wynika, że w skład gangu wchodziły trzy mniejsze grupy współpracujące ze sobą. Członkowie gangu mieli określone zadania. Były osoby odpowiedzialne za znalezienie konkretnego modelu auta, jego kradzież, zorganizowanie przeróbek blacharskich czy mechanicznych. W kolejnym etapie do działań włączali się paserzy i tzw. słupy, na których rejestrowane były skradzione pojazdy. Po zalegalizowaniu samochodów były sprzedawane niczego nie podejrzewającym klientom na terenie całego kraju. Przestępcza działalność prowadzona była przez rozbity gang w latach 2017-2020.

- Wiele miesięcy zajęło funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego Policji sprawdzanie w kolejnych urzędach dokumentów dotyczących wytypowanych pojazdów. Funkcjonariusze dokładnie analizowali wszystkie informacje, sprawdzali poszczególne numery, marki, a nawet kolory zarejestrowanych samochodów. Weryfikowano także osoby występujące przy rejestracji pojazdów. Przeprowadzona analiza wstępnie wykazała kilkanaście aut, które z dużym prawdopodobieństwem mogą pochodzić z przestępstwa

– wyjaśnia Paweł Wnuk.

Zatrzymania podejrzewanych osób było prowadzone w 2021 roku, a ostatnie miało miejsce w lutym 2022 r. w Bytowie, gdzie w ręce policji wpadły dwie osoby.

- Łącznie w sprawie występuje 21 podejrzanych, którym zarzucane są przestępstwa m.in.: kradzieży z włamaniem, paserstwa, oszustwa oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentacji. Trzynastu podejrzanych usłyszało w Prokuraturze Okręgowej w Słupsku zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym trzem osobom zarzuca się kierowanie poszczególnymi grupami wchodzącymi w skład rozbitego gangu. Obecnie w sprawie 5 podejrzanych jest tymczasowo aresztowanych, co do kolejnych 13 stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym takie jak dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju – wylicza rzecznik prokuratury w Słupsku.

Na poczet przyszłych kar i roszczeń majątkowych zabezpieczono mienie podejrzanych o łącznej wartości prawie 1 700 000 zł.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto