Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Ulgi dla przedsiębiorców. Zobacz, co Ci przysługuje

BR/mat. UM w Częstochowie
Częstochowa: Ulgi dla przedsiębiorców. Częstochowskie firmy będą mogły korzystać z obecnych uchwał umożliwiających zwolnienia z podatku od nieruchomości w zakresie pomocy regionalnej jeszcze do 30 czerwca tego roku.

Częstochowa: Ulgi dla przedsiębiorców to decyzja radnych

Tak zdecydowali radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta, dzięki przedłużeniu przez Komisję Europejską o pół roku dotychczasowych zasad udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej. Są też dobre informacje dla firm, zainteresowanych w niedalekiej przyszłości skorzystaniem z pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy.

Przedłużenie okresu obowiązywania dwóch uchwał ws. ulg w podatkach dla częstochowskich przedsiębiorców było możliwe dzięki nowelizacji – pod koniec grudnia 2013 roku - rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną.

Nowelizacja rozporządzenia wynikała z kolei z faktu, że Komisja Europejska przyjęła wcześniej wytyczne w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014-2020. Zgodnie z pkt. 186 tego dokumentu Komisja przedłużyła okres obowiązywania dotychczasowych wytycznych w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2007-2013 do dnia 30 czerwca 2014 roku (pierwotnie obecne zasady udzielania pomocy regionalnej miały obowiązywać tylko do końca 2013 r.).

Częstochowa: Ulgi dla przedsiębiorców. Oto one

Przedsiębiorcy inwestujący w Częstochowie mogą więc nadal korzystać na tych samych zasadach z uchwał dotyczących:
- zwolnienia z podatku od nieruchomości stanowiącego regionalną pomoc inwestycyjną (uchwała z 29 marca 2012 roku zwalnia od podatku od nieruchomości grunty, budynki, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Częstochowy przez przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy w związku z realizacją nowej inwestycji). Dzięki tej uchwale – na podstawie do tej pory złożonych do Urzędu Miasta Częstochowy wniosków - w 3 firmach powstanie w sumie blisko 120 miejsc pracy. Na rozpatrzenie czeka jeszcze jeden wniosek złożony pod koniec minionego roku.

- zwolnienia z podatku od nieruchomości w zakresie pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji technologicznych związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy (uchwała w tej sprawie z 31 stycznia 2013 r. pozwala zwolnić z podatku od nieruchomości budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy w związku z realizacją nowych inwestycji technologicznych).

Przedłużenie okresu obowiązywania obu uchwał umożliwi udzielanie do 30 czerwca 2014 r. pomocy regionalnej o tej samej intensywności w formie zwolnień z podatku od nieruchomości, przedsiębiorcom inwestującym i tworzącym na terenie Częstochowy nowe miejsca pracy. Przed końcem czerwca planowane jest skierowanie pod obrady Rady Miasta nowej uchwały związanej z pomocą regionalną, zgodnej już z nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej.

Jednocześnie trwają prace związane z przygotowaniem nowej uchwały w zakresie pomocy de minimis, zwalniającej z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Z uwagi na konieczność uzyskania opinii prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie przejrzystości przygotowanego programu pomocowego, przewiduje się, że nowa uchwała zacznie obowiązywać najpóźniej w marcu.

Warto dodać, że nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej opublikowane 24 grudnia 2013 r. w Dzienniku Urzędowym UE w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis będzie obowiązywać do końca 2020 r. W porównaniu do dotychczasowego rozporządzenia wprowadza ono kilka zmian generalnie korzystnych dla przedsiębiorców. Najistotniejszą chyba jest brak konieczności badania sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy – co oznacza, iż nawet firmy będące w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły skorzystać z pomocy de minimis (w rozumieniu wytycznych Komisji Europejskiej na ratowanie i restrukturyzację).

Wnioski związane z dotychczasową uchwałą Rady Miasta w sprawie ulg w podatku od nieruchomości związanych z pomocą de minimis można było składać do końca grudnia 2013 r. Efektem tej pomocy dla 8 częstochowskich firm są na razie 52 miejsca pracy, 6 wniosków złożonych jeszcze pod koniec 2013 r. jest obecnie w trakcie sprawdzania i rozpatrywania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto