Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytów wyłączył światła i sporo zaoszczędził. Nie będzie kary 20 tys. zł.

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Nawet 20 tys. złotych groziło za nieograniczone korzystanie z energii elektrycznej w Urzędzie Miejskim w Bytowie. Ze sprawozdania wynika, że oszczędności są na wymaganym poziomie. Ile mniej energii zużyli w grudniu 2022 r.

Obowiązek oszczędzania energii został zawarty w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przepis wszedł w życiu już w grudniu 2022 r. Tym samym urzędnicy musieli wprowadzić takie zmiany, by zaoszczędzić co najmniej 10 proc. energii. Kto tego nie zrobił i nie wykazał, może otrzymać karę w wysokości 20 tys. zł. Dzisiaj (31 marca 2023 r.) mija ostatni dzień na złożenie prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki raportu za grudzień 2022.

Jak energię oszczędzał Bytów?

Zgodnie z danymi, w Urzędzie Miejskim w Bytowie średnie zużycie energii w miesiącu w latach 2018-2019 wynosiło 1557,93 kWh. Należało więc w grudniu 2022 r. zmniejszyć zużycie o 155 kWh.

- Burmistrz podszedł do tematu bardzo racjonalnie. Przede wszystkim wymieniliśmy wszędzie żarówki na energooszczędne. Wykonując inwestycje, stosowaliśmy nowoczesne rozwiązania, takie które dawały gwarancję oszczędności. W pomieszczeniach sanitarnych i socjalnych zamontowane zostały czujniki ruchu – wylicza sekretarz Bytowa Danuta Karcz-Karczewska i dodaje, że zgodnie z zarządzeniem burmistrza na kaloryferach w urzędzie zamontowane zostały termostaty i wprowadzony został zakaz używania grzejników elektrycznych typu farelka. - Temperatura powietrza w grudniu pozwoliła na zakręcenie kaloryferów we wszystkich korytarzach – dodaje sekretarz Bytowa.

Ciemność na ulicach Bytowa

Dodatkowymi działaniami, niewymuszonymi nakazami ustawowymi, było wyłączenie w mieście i gminy Bytów oświetlenia ulicznego. I tak na przykład po godz. 20.00 gasło oświetlenie parkingu przy urzędzie, podświetlenie budynku magistratu i zamku. Z kolei po godz. 22.30 wygaszane było oświetlenie uliczne w miejscowościach gminy Bytów i na niektórych ulicach w samym Bytowie.

To wszystko sprawiło, że oszczędności były spore. Tylko dla Urzędu Miejskiego w Bytowie wyniosły 12 proc.

- W sumie tymi wszystkimi działaniami zmniejszyliśmy zużycie energii do 683,79 kWh – nie kryje zadowolenia Danuta Karcz- Karczewska i chwali urzędników za racjonalne podejście do tematu. - Nie włączamy urządzeń, z których nie korzystamy. Rozsądnie też używamy czajników elektrycznych, które znajdują się tylko w pomieszczeniach socjalnych. Przyglądałam się pracy na piętrze, gdzie urzęduję. Nie zauważyłam, żeby ktoś nagminnie chodził parzyć sobie kawę. Wręcz przeciwnie. Zauważyłam, że na przykład herbata parzona jest w dużym dzbanku. To się chwali – dodaje sekretarz Bytowa.

To nie koniec oszczędności, bo kolejny raport zużycia energii elektrycznej będzie trzeba przesłać do prezesa URE już 31 marca 2024 r. Wówczas będzie trzeba wykazać oszczędności w skali rocznej. Choć do miesięcy letnich zostało jeszcze trochę czasu, już teraz obowiązuje zarządzenie burmistrza Bytowa Ryszarda Sylki o wykorzystywaniu klimatyzatorów. Będzie ich można używać, ale dopiero wtedy, kiedy temperatura powietrza osiągnie 28 stopni Celsjusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto