Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytów, Miastko: W radach wszystko ustalone

Mateusz Węsierski (CINO)
Leszek Waszkiewicz został nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Bytowie. Zajął stanowisko sprawowane dotychczas przez Janusza Wiczkowskiego, który nie dostał się do rady
Leszek Waszkiewicz został nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Bytowie. Zajął stanowisko sprawowane dotychczas przez Janusza Wiczkowskiego, który nie dostał się do rady Marcin Pacyno
W Bytowie szefem Rady Miejskiej został Leszek Waszkiewicz. Jego odpowiednikiem w Miastku jest Tomasz Borowski. Zawiązały się też pierwsze koalicje.

Zgodnie z przewidywaniami w Bytowie zawiązała się koalicja większościowa Platformy Obywatelskiej i Porozumienia Lokalnego. Te dwa ugrupowania podzieliły między siebie najważniejsze stanowiska. Przewodniczącym Rady został Leszek Waszkiewicz.

- Byłem już raz przewodniczącym przez 5 miesięcy, ale to było kilka lat temu - mówi Waszkiewicz. - Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie pozwoli mi kierować radą tak, aby pracowała konstruktywnie.

Jego zastępcami zostali Barbara Kosmowska i Rafał Gierszewski. Ten ostatni to przedstawiciel Porozumienia Lokalnego.

Podczas pierwszej sesji z mandatu zrezygnował Ryszard Sylka, który został wybrany na stanowisko burmistrza Bytowa. Jego miejsce już w przyszłym tygodniu zajmie kolejny na liście, Tomasz Redo z Udorpia.

Niezwykle ważna funkcja przypadła Janowi Kleinszmidtowi z Bytowa. Polityk PO został szefem Sejmiku Pomorskiego. Za jego kandydaturą głosowało 26 radnych, przy 3 głosach sprzeciwu.

- To zaszczyt, ale także i trudne zadanie. Przejmuję schedę po wielkim autorytecie jakim jest profesor Brunon Synak - mówi Kleinszmidt.

Stanowisko przewodniczącego Sejmiku to kolejna ważna funkcja dla człowieka z Bytowa. Przypomnijmy, że wojewodą jest Roman Zaborowski z Dąbia, a do niedawna członkiem Zarządu Województwa był Adam Leik, który wraca na stanowisko wiceburmistrza Bytowa. Leik oddaje mandat radnego, a jego miejsce zajmie Stanisław Kożyczkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych.

Zaprzysiężona i gotowa do działania jest także miastecka Rada Miejska. We wtorek na pierwszej sesji VI kadencji przewodniczącym wybrano Tomasza Borowskiego, który przez poprzednie 4 lata szefował Komisji Infrastruktury Technicznej.

- Jestem szczególnie zadowolony z wyniku głosowania, bo poparli mnie wszyscy - komentuje Borowski, który reprezentuje klub Samorządność (5 radnych).

To ugrupowanie weszło w koalicję z komitetem Romana Ramiona (5 radnych) i Platformą Obywatelską (6 radnych). Razem mają 16 na 21 radnych. W opozycji znalazła się lewica (3 radnych) oraz Prawo i Sprawiedliwość (2 radnych).

W głosowaniu nie brał udziału sam kandydat na przewodniczącego i burmistrz Roman Ramion, który został wybrany do rady, ale nie złożył przysięgi. Na kolejnej sesji odda mandat, a w jego miejsce wejdzie radny Józef Kobiec.

Ustalono też przewodniczących poszczególnych komisji. Mirosław Kwaśniewski nadal będzie kierował Komisją Rolnictwa, Ryszard Mieczkowski Komisją Infrastruktury Technicznej, Paweł Biernacki obejmie Komisję Oświaty, a Teresa Lipka Komisję Pracy.

- Tej ostatniej w ubiegłej kadencji nie było, bo zabrakło chętnych. Zadania przejęła wtedy Komisja Infrastruktury Społecznej. W obecnej kadencji zgłosiło się aż 5 chętnych, więc Komisja Pracy będzie działać samodzielnie - wyjaśnia Borowski.

Szefową niezwykle ważnej Komisji Rewizyjnej pozostaje Jolanta Chmielewska z Samorządności. Ten wybór wywołał opór opozycji, która uważa, że to jej należało się to stanowisko.

- Koalicja powinna dać nam szefostwo Komisji Rewizyjnej byśmy mogli jej patrzeć na ręce. Bo kto to widział by rządzący sami siebie kontrolowali - mówi Mariusz Łuczyk, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Miastku.

Tomasz Borowski ucina krytykę. - W składzie Komisji Rewizyjnej jest radny PiS i kolejny z SLD. Jej posiedzenia są jawne, więc zapewniam, że niczego nie da się ukryć - tłumaczy.

Podczas wtorkowej sesji wybrano też pierwszego wiceprzewodniczącego. Jest nim Bogdan Witkowski z PO. Na kolejnym posiedzeniu Borowski podejmie inicjatywę zmiany statutu, by wprowadzić stanowisko drugiego wiceprzewodniczącego. Zostanie ono powierzone radnemu z komitetu Romana Ramiona.
Nowy przewodniczący rady ma też kilka innych pomysłów, ale nie chce ich na razie zdradzać. Zdradził tylko, że chce skończyć ze stosami dokumentów.

- Mam zamiar wprowadzić obieg elektroniczny. Z pewnością jednak nie zafundujemy radnym laptopów. Musimy porozmawiać w jaki sposób to rozwiążemy - mówi Borowski. - Podpatrzyłem też w Bytowie ciekłokrystaliczny wyświetlacz, na którym pokazywane są projekty uchwał. Myślę aby podobny powiesić na ścianie miasteckiej sali obrad - dodaje.

W Miastku jest 10 nowych radnych, a wśród nich trener siatkówki Waldemar Żurawik, znany z prowadzenia utytułowanej drużyny Morena Miastko.

- Po raz pierwszy siedziałem w fotelu radnego. Czułem się zaszczycony, bo wokół mnie było tyle ważnych osób - podkreśla Żurawik.

Za tydzień opublikujemy wynik powyborczych ustaleń w gminach wiejskich. Zaprezentujemy również sylwetki wszystkich radnych z Bytowa i Miastka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto