Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka działa na szkodę samorządu? Tak uważa radny Leszek Szymczak. Pod lupę wziął umowę dzierżawy cmentarzy

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość Leszek Szymczak (na zdjęciu) zarzuca burmistrzowi Bytowa Ryszardowi Sylce rezygnację z dochodów miasta. Na tapet wziął bowiem umowę dzierżawy dwóch cmentarzy, która obowiązuje od 16 lat. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w innych samorządach.

W Bytowie dwa cmentarze komunalne w 2004 roku oddane zostały w dzierżawę prywatnej firmie. Zgodnie z umową, przedsiębiorstwo miesięcznie płaci miastu czynsz w wysokości 1 930 zł plus VAT. Ponosi tez wszystkie koszty związane z utrzymaniem porządku na cmentarzu oraz inwestuje w ciągu roku 35 tys. zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć podatek od nieruchomości uiszczany na konto samorządu. W zamian za to, przychodem przedsiębiorstwa są wszystkie opłaty cmentarne, jakie wnoszą mieszkańcy np. za wynajęcie kwatery i kaplicy, utrzymanie grobu przez 20 lat i dłużej. - W świetle przepisów wpływy z tytułu opłat za usługi cmentarne stanowią dochód gminy. Potwierdza to również Najwyższa Izba Kontroli w raporcie pn. Zarządzanie Cmentarzami Komunalnymi: „W związku z korzystaniem z mienia komunalnego gmina pobiera opłaty cmentarne, stanowiące jej dochody własne, podlegające rozliczeniu z budżetem gminy. Gmina nie ma swobody w dysponowaniu tymi dochodami w taki sposób, aby scedować na podmiot zarządzający cmentarzem uprawnienie do rozporządzania środkami pochodzącymi z opłat” - mówi Leszek Szymczak, radny miejski w Bytowie i jednocześnie przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

- Tymczasem w umowie zawartej pomiędzy gminą Bytów a dzierżawcą cmentarzy, widnieje zapis: „Wszelkie opłaty uiszczane przez podmioty korzystające z cmentarzy, stanowią pożytki dzierżawcy”. Przecież prowadzenie cmentarzy komunalnych stanowi zadanie własne gminy. Nie wiem dlaczego burmistrz rezygnuje z dochodów gminy. Trzeba zaznaczyć, że do budżetu nie zostały przekazane żadne, a należne gminie Bytów, opłaty z tytułu korzystania z cmentarzy komunalnych.

Ponadto od 16 lat jej trwania, czynsz za użytkowanie dwóch bytowskich cmentarzy jest na tym samym poziomie, tj. 1 930 zł plus VAT miesięcznie a burmistrz Bytowa nie wystąpił o jego podniesienie nawet o wskaźnik inflacji. Burmistrz Bytowa pozbawił Gminę Bytów z dochodów budżetowych z tego rodzaju opłat oraz przekazał uprawnienia do ich pobierania i traktowania jako dochody innego podmiotu, zasłaniając się zawartą przed laty umową – nie ma wątpliwości Leszek Szymczak.

W innych miastach

W Miastku administratorem cmentarzy dbającym m.in. o porządek jest miejska spółka Zarząd Mienia Komunalnego. I tutaj nie ma żadnych wątpliwości kto uzyskuje przychody z tytułu opłat. Inaczej z utrzymaniem cmentarza poradzili sobie samorządowcy z Chojnic. Tutaj nekropolią administruje firma Zakład Pogrzebowy Tadeusz Porożyński. Za pełen pakiet usług świadczonych dla miasta, takich jak np. sprzątanie, wywóz nieczystości, prowadzenie ksiąg zmarłych, wytyczanie grobów, dostarczenie wody pobiera opłatę w wysokości 37,5 tys. zł brutto miesięcznie. Do zadań przedsiębiorstwa należy również rozliczanie się co dwa tygodnie z opłat za korzystanie z cmentarza przez mieszkańców czyli pieniędzy wpłacanych za dzierżawę grobu czy za wjazd na teren nekropolii. To ustalenia po przetargu ogłoszonym latem 2019 roku.

- Zmieniły się przepisy dotyczące świadczenia usług dla miasta i zamówień publicznych. Zgodnie z nimi, nie możemy zawierać umów na czas nieokreślony. Dodatkowo nastąpiła zmiana w prawie, zgodnie z którą opłaty cmentarne są dochodami własnymi gminy.

Dlatego w 2017 roku ogłosiliśmy pierwszy przetarg na administrowanie cmentarzem na nowych zasadach. Umowa była zawarta na dwa lata. W ubiegłym roku był kolejny przetarg – wyjaśnia dyrektor Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska w chojnickim Urzędzie Miejskim Jarosław Rekowski.

Burmistrz Sylka: Umowa jest korzystna

Umowa z prywatną firmą na dzierżawę dwóch cmentarzy została zawarta w 2004 roku na czas nieokreślony, kiedy likwidowana była miejska spółka komunalna. - Przy wyłanianiu tego podmiotu nie stosowano Ustawy o zamówieniach publicznych. Warunki umowy były negocjowane na podstawie rokowań publicznych na podstawie Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. W tamtym czasie prowadzone było postępowanie w sposób zachowujący uczciwą konkurencję, równe traktowanie wykonawców i przejrzyste – mówi Sylka. - Zgodnie z umową dzierżawca zarządza, utrzymuje, inwestuje, płaci czynsz i podatek od nieruchomości. Naszym zdaniem, nie stanowi to naruszenia Ustawy o finansach publicznych. Mamy przecież co trzy lata umowy dzierżawy kontrolowane przez Regionalna Izbę Obrachunkową – zaznacza burmistrz Bytowa i dodaje, że gmina Bytów rocznie uzyskuje 23 tys. zł netto z dzierżawy, 35 tys. zł to roczny pakiet inwestycyjny firmy, a samorządowcy nie muszą martwić się o energię, wodę i odpady.

- Dodatkowo rocznie otrzymujemy 42 tys. zł podatku od nieruchomości. To łącznie w ciągu roku ponad 100 tys. zł netto plus koszty eksploatacyjne. Jestem przekonany, że wyłonienie nowego dzierżawcy byłoby znacznie droższe dla gminy i dla mieszkańców. Biorąc to pod uwagę nie uważam, żeby zasadne było wypowiedzenie umowy dzierżawcy. Obawiam się, że wówczas musielibyśmy podnieść opłaty za pochówki i za utrzymanie grobów

– dodaje Sylka.

W Bytowie drogo

Sprawdziliśmy cenniki opłat na cmentarzach w Bytowie i Chojnicach. Oba to miasta są powiatowe. Różnią się co do zasady, jednak w Bytowie za pogrzeb, rodzina musi wysupłać 1 110 zł plus VAT, w tym 400 zł za wynajęcie kwatery na 20 lat, 100 zł za wynajęcie na dobę kaplicy, 560 zł to opłata eksploatacyjna od każdego pochówku oraz 50 zł za wjazd autem związanym z pogrzebem. W Chojnicach z kolei koszt pogrzebu na cmentarzu to kwota 729 zł brutto, w tym 275 zł za pochówek przez 20 lat w grobie pojedynczym ziemnym i 454 zł za wykopanie i zasypanie grobu (od kwietnia do listopada). Szczegóły na zdjęciach.

Bytów/Miastko. Odwiedzaliśmy na cmentarzach groby naszych bl...

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie