Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą promować atomówkę na Pomorzu

Krzysztof Miśdzioł
Akcja przeciwników atomówki w Darłowie podczas lata.
Akcja przeciwników atomówki w Darłowie podczas lata. fot. Ryszard Pietrasz
Atomobus to mobilne laboratorium, które objeżdżać będzie najważniejsze polskie ośrodki akademickie. Jego zadaniem jest przeprowadzenie kampanii edukacyjnej na temat ochrony radiologicznej i zagadnień związanych z budową pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. Trasę objazdową organizuje Fundacja Forum Atomowe. Patronuje jej Ministerstwo Gospodarki.

Atomobus z Warszawy najpierw przyjedzie do Gdańska. Jak się dowiedzieliśmy, ma to nastąpić 29 listopada.

- Trwają jeszcze szczegółowe ustalenia, czy zjawimy się na Uniwersytecie Gdańskim czy Politechnice Gdańskiej - tłumaczy prezes fundacji Łukasz Koszuk.

Atomobus miał początkowo pojawić się nad morzem już latem. Termin został jednak przesunięty na jesień, m.in. dlatego, że nie ruszyła jeszcze zapowiadana przez rząd ogólnopolska kampania informacyjna związana z budową reaktora jądrowego.

Tymczasem przeciwnicy energii jądrowej nie próżnowali. W szczycie sezonu turystycznego w Białogórze, w pobliżu Żarnowca, odbył się Zjazd Antyatomowy. Przekonywali oni wczasowiczów udających się na plażę, że energia jądrowa nie jest bezpieczna, a kwaterodawców, że mogą stracić swoich wczasowiczów, jeśli to właśnie nad Jeziorem Żarnowieckim - jak wszystko na to wskazuje - powstanie ta wielka inwestycja. "Antyato- miści" przeprowadzili też pikietę w Gdańsku, podczas której m.in. wspominali wybuch w Czarnobylu.

- To absurdalne, że nie ma jeszcze powszechnej kampanii, która wytłumaczyłaby społeczeństwu, jakie korzyści niesie ze sobą budowa elektrowni atomowej i jak ważne jest to przedsięwzięcie - mówi Łukasz Koszuk. - Nie ma co się zastanawiać i na co czekać. Zwłaszcza że przeciwnicy reaktora jądrowego w Polsce taką kampanię prowadzą. Dlatego chcemy przybliżyć w najbliższym czasie nie tylko studentom wszystkie zagadnienia związane z energią.

Atomobus będzie po prostu ruchomym stoiskiem na kołach, w którym pracownicy fundacji przedstawią doświadczenia i odpowiedzą na pytania z dziedziny energetyki jądrowej i ochrony radiologicznej. Będzie można zobaczyć makietę obrazującą działanie elektrowni jądrowej, pokaz pomiaru promieniowania czy porozmawiać z ekspertami. Ponadto zaplanowane są seminaria dotyczące np. obaw społecznych związanych ze skutkami promieniowania i czy Czarnobyl może się powtórzyć.

- Mamy nadzieję, że właśnie nasze działania edukacyjne pomogą społeczeństwu zrozumieć, że elektrownie jądrowe są bezpiecznym źródłem taniej energii - wyjaśnia Monika Szymańska, pracownik Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej i jednocześnie członek zarządu Fundacji Forum Atomowe.

Atomobus odwiedzi dwanaście największych polskich ośrodków akademickich. Po Gdańsku uda się do Koszalina, a potem m.in. Szczecina, Poznania, Wrocławia itd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto