MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Konstytucji 3 Maja w 2024 roku w Radziejowie. Zdjęcia

OPRAC.: GM
Miejskie obchody rocznicy ustanowienia konstytucji 3-Maja w Radziejowie
Miejskie obchody rocznicy ustanowienia konstytucji 3-Maja w Radziejowie Mirosław Kowalski
W Radziejowie odbyły się uroczyste obchody 233. rocznicy ustanowienia pierwszej w Europie demokratycznej Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie rozpoczęło się od nabożeństwa za Ojczyznę, które sprawował ks. Ireneusz Mrowicki. Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w uroczystym przemarszu, złożeniu hołdu pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a także podziwiać pokaz paradnej musztry i wysłuchać oprawy muzycznej od orkiestry dętej. Uroczystości te zgromadziły przedstawicieli samorządów, instytucji, partii, służb i lokalnych szkół, co podkreślało ich ważny charakter.

Obchody 233. rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Radziejowie rozpoczęły się w sposób pełen zadumy i refleksji. Mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście zgromadzili się na nabożeństwie za Ojczyznę, które odprawił ks. Ireneusz Mrowicki, proboszcz świątyni farnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny. Nabożeństwo to stanowiło moment, w którym wspólnie można było oddać hołd przodkom i wyrazić wdzięczność za wolność i niepodległość.

Po zakończeniu części religijnej, uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami Radziejowa, aby dotrzeć pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Pomnik ten, upamiętniający bohatera dwóch narodów, był centralnym punktem uroczystości, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd. To symboliczne miejsce przypominało o ważnych wartościach, jakie niesie za sobą historia Polski, a także o znaczeniu Konstytucji 3 Maja dla polskiej drogi do niepodległości.

W centralnym punkcie obchodów, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, odbyły się kluczowe momenty uroczystości. Starosta radziejowski wygłosił okolicznościowe wystąpienie, podkreślając znaczenie Konstytucji 3 Maja w historii Polski oraz jej wpływ na kształtowanie się europejskich porządków demokratycznych. Jego słowa przypomniały zebranym o trwałej wartości i aktualności przesłania Konstytucji.

Po wystąpieniach nastąpiła salwa z hakowni, a także pokaz paradnej musztry w wykonaniu klas mundurowych z radziejowskiego Mechanika. Pokaz ten, dzięki wysokiemu poziomowi wykonania, zyskał duże uznanie wśród obserwujących, stanowiąc jednocześnie przypomnienie o wojskowych tradycjach Polski.

Nieodłącznym elementem obchodów była oprawa muzyczna, za którą odpowiadała orkiestra dęta ze Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w Radziejowie. Muzyka, płynąca z instrumentów młodych artystów, dodawała uroczystościom szczególnego charakteru, łącząc pokolenia i przypominając o bogatej kulturze narodowej.

W obchodach wzięły udział różnorodne grupy społeczne, co świadczyło o uniwersalnym charakterze wydarzenia. Samorządy lokalne, instytucje, partie, służby, organizacje oraz miejscowe szkoły - wszyscy zgromadzili się, aby wspólnie świętować ten ważny dzień w historii Polski. Ich obecność podkreślała, jak wielowymiarowe jest to święto, łączące w sobie aspekty historyczne, patriotyczne, edukacyjne oraz społeczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto