Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do tej pory uzyskanie dobrego, stabilnego obrazu całej naszej planety wymagało albo podróży na Księżyc, albo zaangażowania sondy, która wybierała się w długą podróż w głąb kosmosu. Żadna z tych opcji nie była zbyt praktyczna. Satelita DSCOVR NASA może wykonywać takie fotografie nawet co dwie godziny.

Kamera polichromatyczna EPIC znajdująca się na pokładzie Deep Space ClimateObservatory (DSCOVR) NASA orbituje w odległości około 1,6 miliona kilometrów od Ziemi. W związku z tym, satelita ma idealne warunki, by móc wykonywać fotografie oświetlonej strony ziemi co dwie godziny.
Nowe wideo opublikowane przez NASA wyjaśnia, w jaki sposób lokalizacja ta pozwala kamerze DSCOVR na śledzenie takich elementów jak chmury czy obłoki pyłu wulkanicznego. Satelita dostarczy także informacje o tak zwanym budżecie energii Ziemi – czynnika, który jest ważny podczas tworzenia modeli ziemskiego klimatu.

Jak wyjaśnia materiał wideo, inne satelity mogą wykonywać zdjęcia Ziemi, jednak są zbyt blisko, by uchwycić jej całą powierzchnię na raz. Zamiast tego, dokonują tego fragmentami, podczas gdy krążą wokół naszej planety. Później fotografie są łączone w jeden obraz. Niestety, ta metoda nie pozwala na śledzenie niektórych wariantów pogodowych, w tym burz i huraganów na powierzchni Błękitnej Planety. EPIC natomiast zapewnia pełny obraz Ziemi na każdym zdjęciu.

Dzięki specjalnej aparaturze DSCOVR jest natomiast w stanie dokonywać pomiarów kosmicznego wiatru i ostrzegać przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi w przestrzeni kosmicznej.Satelita wystartował z Ziemi 11 stycznia tego roku, wraz z rakietą SpaceX – Falcon 9. Jej lokalizacja znana jest jako punkt libracyjny L1, gdzie przyciąganie grawitacyjne Ziemi i Słońca równoważą się, pozwalając DSCOVR na zachowanie stabilności.

Źródło: www.conowego.pl

Nauka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!