Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wesprzyj organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych

Monika Jankowska
Wesołe, uśmiechnięte... Takie są mieszkające w Brusach bliźniaczki. Jednak opieka nad nimi wymaga wiele sił - ich mama pokonuje ponad 100 km w jedną stronę, by dojechać do fundacji.

Anastazja i Margaret to bliźniaczki. Teraz mają 2,5 roku i mieszkają w Brusach, na Kaszubach. Ich siostrzaną miłość widać na każdym kroku, nawet wtedy, kiedy obie coś zbroją i za karę muszą stać w kącie (ale tylko na krótką chwilę). Często się przytulają, czasem dadzą sobie kuksańca, ale kiedy jedna z nich trafia do szpitala, druga tęskni za siostrą jak za nikim innym na świecie!

Mama dziewczynek Anna Trzebiatowska kocha córki nad życie i każdego dnia stara się, by mogły funkcjonować tak samo jak inne dzieci. Jednak nie jest to łatwe.

- Dziewczynki urodziły się cztery miesiące przed terminem, w Gdańsku, w szpitalu przy ul. Klinicznej. Od samego początku źle jadły, krztusiły się. W końcu zapadła decyzja o założeniu sondy. Ta jednak nie służyła bliźniaczkom, zdecydowaliśmy się więc na tzw. PEG.

U dziewczynek zdiagnozowano zaburzenia jedzenia, siostry nie miały też prawidłowych odruchów ssania. Oprócz kłopotów z żywieniem jedna z sióstr ma jeszcze inne problemy - wymaga rehabilitacji wzroku.

I wtedy pojawiła się Fundacja „Żyć z POMPĄ”. O istnieniu fundacji, która pomaga dzieciom z zaburzeniami takimi jak u Anastazji i Margaret, pani Anna dowiedziała się jeszcze w szpitalu. Zaczęły się maile i telefony. I zgoda na to, żeby dziewczynki zostały podopiecznymi fundacji.

- Mieszkamy w Brusach, do gdańskiej siedziby fundacji jeździmy dwa razy w tygodniu. To 120 km w jedną stronę, ale nie narzekam. Dzięki tym podróżom moje córeczki uczestniczą w nauce jedzenia. Dla innych dzieci jedzenie to coś zupełnie naturalnego, dla moich dziewczynek nie lada wyczyn.

Jak wyglądają takie podróże?

- Po prostu biorę samochód, zabieram dziewczynki i jadę - opowiada pani Anna. - Jednak zawsze musi być z nami ktoś jeszcze, ktoś, kto rzuci okiem na córki, kiedy ja prowadzę.

Tam na całą gromadkę czeka pani Asia, która bliźniaczkami zajmuje się od samego początku. To ona zadbała o ich diagnozę i rehabilitację. Dziewczynki są z nią zżyte od samego początku. Wiedzą, że zawsze mogą jej zaufać. Na liście zajęć bliźniaczek jest m.in. integracja sensoryczna i fizjoterapia. Zajęcia dają efekty, więc przerwać ich nie można!

W fundacji zresztą nasze małe bohaterki poznały nowego kolegę - jeszcze trochę się wstydzą, ale przełamują pierwsze lody i powoli się zaprzyjaźniają. Pani Ania wierzy, że takich przyjaźni w przyszłości bliźniaczki będą miały jeszcze więcej.

A jak wygląda „zwykły” dzień dziewczynek w domu?

- Przede wszystkim staramy się dużo rozmawiać. Rano, po południu, kiedy tylko mamy okazję - mówi pani Anna. - Dziewczynki potrafią już bardzo ładnie wymawiać, umieją też liczyć do sześciu - chwali się dumna mama.

Kiedy przychodzi czas jedzenia, nie jest już tak źle jak kiedyś. Rodzina nauczyła się podawać dziewczynkom pokarm przez PEG. Wszystko musi być drobno zmiksowane - to główna zasada. No i musi być też zdrowo - owoce, warzywa. Bliźniaczki nie znają smaku batoników, lodów czy pizzy.

Na razie plan dnia jest opracowany. Gorzej będzie, gdy Anastazja i Margaret będą musiały pójść do szkoły.

- Bardzo się tego boję - przyznaje ich mama. - Nie wiem, jak zorganizujemy kwestię karmienia. Pewnie po prostu będę przychodzić do szkoły i tam karmić córki.

Dziewczynki raczej nie pójdą do przedszkola

- Wiem, że w Gdańsku byłaby szansa na to, by znaleźć specjalistyczną placówkę, która zadba o wyjątkowe potrzeby moich dzieci. Ale tu, gdzie mieszkam, jest to niemożliwe. Przedszkolanki boją się podjąć takiej odpowiedzialności i to nie tylko w mojej okolicy, ale nawet w Kościerzynie czy Chojnicach. Sama musiałabym dojeżdżać i podawać pokarm. I tu robi się błędne koło - bo taki obowiązek uniemożliwiałby mi podjęcie pracy, z której opłacałabym przedszkole.

Dziś jednak dzięki wsparciu fundacji i ogromnej pracy rodziny Anastazja i Margaret są bardzo szczęśliwe.

Pamiętać należy, że fundacja, z pomocy której korzystają dziewczynki, jest jedną z wielu, które zajmują się pomocą osobom niepełnosprawnym i ułatwiają im życie na co dzień. Listę takich fundacji prezentujemy w ramce obok. To właśnie dzięki nim osoby niepełnosprawne czują, że są potrzebne, że jest ktoś, kto interesuje się ich losem i kto pomoże - nawet gdyby tą pomocą miało być tylko trzymanie za rękę.

Organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych:

Adapa Fundacja na rzecz Osób z Autyzmem i Innymi Zaburzeniami Rozwoju
Gdynia, nr KRS: 0000295925

Pomoc osobom z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju, a także wsparcie ich rodzin - to główne zadanie, jakie stawiają przed sobą osoby pracujące w gdyńskiej fundacji Adapa.
- Pod naszą stałą opieką znajduje się około 30 osób podzielonych na siedem pracowni na terenie Gdyni - mówi Łukasz Daniłowski z fundacji Adapa. - Co ważne, program działania jest zindywidualizowany, dopasowany do każdego naszego podopiecznego. Wynika to z tego, iż każdy ma inne możliwości funkcjonowania, inne zdolności. Sama terapia to jedno. Nasza pomoc jest kompleksowa - realizujemy zadania związane też z m.in. opieką społeczną, rehabilitacją i edukacją osób z zaburzeniami rozwoju - dodaje Daniłowski.
W fundacji na co dzień pracuje ok. dziesięciu osób, ale w miarę regularnie dołączają do nich wolontariusze z Europy. Jak przekonują członkowie Adapy, wpływy, jakie fundacja pozyska z 1 procenta, przeznaczone zostaną na prowadzenie działalności fundacji i jej rozwój oraz dotarcie do jak największej liczby potrzebujących pomocy.

Caritas Archidiecezji Gdańskiej Organizacja Pożytku Publicznego
Sopot, nr KRS: 0000247280

Caritas Archidiecezji Gdańskiej udziela wsparcia osobom potrzebującym w kilkunastu placówkach pomocowych, wśród których znajdują się ośrodki skierowane do osób niepełnosprawnych, oferujące możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Osoby dotknięte różnego rodzaju schorzeniami dzięki wsparciu specjalistów otrzymują szansę na zdobywanie umiejętności społecznych, zawodowych, rozwój i poprawę sprawności fizycznej.

- Zajęcia prowadzone w czterech Warsztatach Terapii Zajęciowej w ramach naszej działalności umożliwiają uczestnikom zdobywanie indywidualnych kwalifikacji w zakresie rzemiosł w pracowniach dydaktycznych – mówi Magdalena Marchlewska z Caritas Archidiecezji Gdańskiej. - Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, skierowany do dzieci niepełnosprawnych realizujących obowiązek szkolny, każdego dnia zapewnia naukę, terapię pedagogiczną, logopedyczną, psychologiczną i rehabilitację.

W działania gdańskiej Caritas wpisuje się również realizacja projektów wspierających rozwój samodzielności i aktywizację zawodową ON oraz prowadzenie specjalistycznych placówek realizujących rehabilitację ruchową.

Fundacja „Sprawni Inaczej"
Gdańsk, nr KRS: 0000077718

Fundacja „Sprawni Inaczej” działa od 1989 r. i służy osobom niepełnosprawnym, prowadzi też działania skierowane do społeczności lokalnej, jest aktywna na polu wolontariatu. Najistotniejsze osiągnięcia Fundacji to zorganizowanie i prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy i Ośrodków Rehabilitacji Psychoruchowej. -W naszych warsztatach prowadzimy też zajęcia ceramiczne i czerpania papieru dla dzieci ze szkół podstawowych- informuje Justyna Rogińska, prezes organizacji.

Z pomocy Fundacji korzysta ponad 200 dorosłych oraz 73 dzieci, mieszkańców województwa pomorskiego. W Gdańsku Fundacja prowadzi również Dom Sąsiedzki „Przy Północnej”, którego aktywności skierowane są do społeczności lokalnej – w tym zwłaszcza do dzieci i seniorów. Fundacja działa też na rzecz ochrony środowiska, znana jest głównie z akcji „Czynna ochrona płazów na terenie miasta Gdańska” oraz działań chroniących ptaki.

-Obecnie staramy się o środki finansowe w ramach 1 proc. na rehabilitację 73 dzieci w prowadzonych przez Fundację Ośrodkach. Na ten cel musimy pozyskać 40 tys. zł- wskazuje Rogińska.

Fundacja „Żyć z POMPĄ"
Gdańsk, nr KRS: 0000334667

Zadaniem Fundacji „Żyć z POMPĄ” jest pomoc osobom - w szczególności dzieciom- przewlekle chorym, których życie i zdrowie wspomagane było lub jest przez pompy do żywienia, do oddychania, do podawania insuliny czy leków przeciwbólowych lub inny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.
Fundacja pomaga swoim podopiecznym poprzez udostępnienie im nowoczesnego sprzętu medycznego, ułatwiającego swobodne funkcjonowanie w domu, w rodzinie czy w grupie rówieśniczej. Co jeszcze robi fundacja? Oprócz pomocy kierowanej bezpośrednio do osób żyjących z pompami leczniczymi, dba o wsparcie środowiska otaczającego takie osoby, poprzez organizowanie inicjatyw o charakterze edukacyjnym, oświatowym, zdrowotnym, wychowawczym oraz naukowym. Autorskim programem fundacji jest „Szkoła jedzenia”. to program, w którym prowadzone są zajęcia wspomagające, usprawniające i rehabilitacyjne dla dzieci przewlekle chorych. Celem tych zajęć jest poprawa umiejętności jedzenia, rozszerzenie wiedzy o prawidłowym żywieniu, wzmocnienie dzieci w rozumieniu i akceptacji ich sytuacji zdrowotnej.

Fundacja Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „WRÓĆ"
Jantar, nr KRS: 0000129427

Fundacja Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych "Wróć" z Jantaru to jedna z najprężniejszych organizacji w powiecie nowodworskim i na Pomorzu. Dzięki jej działaniom zrealizowanych zostało wiele cennych projektów wspierających niepełnosprawnych oraz ich rodziców. Od kilku lat organizacja rozszerza swój profil. Obok Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych w Jezierniku (powiat nowodworski) i Lasowicach Wielkich (powiat malborski) dedykowanych dzieciom z głęboką niepełnosprawnością, Fundacja Wróć stworzyła Środowiskowy Dom Samopomocy w Lasowicach Wielkich, który skierowany jest do osób z zaburzeniami psychicznymi. Do wszystkich placówek uczęszcza blisko 100 uczestników, a liczba osób objętych pomocą organizacji sięga 300, m.in. dzięki wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Fundacja posiada także ośrodki: animaloterapii, hipoterapii i basenoterapii w Jantarze. Prowadzi także sekcje sportowe, które umożliwiają dodatkowe zajęcia terapeutyczne i relaksacyjno-rozwojowe. Powstałe w ub. roku Centrum Rodzinnej Rekreacji zajmuje się nowoczesną edukacją, terapiami i rekreacją, m.in. dzięki zabawkom zdalnie sterowanym .
– Fundacja powstała w roku 2002, z inicjatywy rodziców, rodzin i przyjaciół dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych – mówi Maciej Włodarski, prezes Fundacji "Wróć". – Potrzeba naszego działania zrodziła się z bólu rodzinnych tragedii, wielkiego doświadczenia i wiedzy oraz ze świadomości zagrożeń epidemii XXI wieku – wypadków komunikacyjnych.
Fundacja realizuje programy szkoleniowe (m.in. szkolenia z rehabilitacji metodą Halliwicka), edukacyjne (efektem jest wydanie książkowe bajek dla dzieci, których bohaterami są niepełnosprawne zwierzęta), profilaktyczne (m.in. akcja Widoczny – bezpieczny, polegająca na rozdawaniu w szkołach kamizelek i elementów odblaskowych).

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku
Gdańsk, nr KRS: 0000081242

Głównym zadaniem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku jest dbanie o godność ludzką i szczęście osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem stowarzyszenia jest też wspieranie rodzin, aby były w stanie sprostać sytuacjom, które pociąga za sobą fakt niepełnosprawności intelektualnej ich członka. Stowarzyszenie organizuje i prowadzi placówki, programy, projekty służące rehabilitacji, terapii, edukacji, przygotowaniu do pracy i zatrudnieniu, zajmuje się także mieszkalnictwem wspomaganym.
Na co przeznaczany jest jeden procent tłumaczy Anna Jędrzejewska, fundraiser stowarzyszenia:
- Ostatnio przeprowadziliśmy renowację trzech toalet, teraz potrzebujemy dla naszych podopiecznych specjalnych podnośników, a każdy z nich kosztuje około 20 tys. zł. Wpływy z jednego procentu przeznaczamy też na sprzęt rehabilitacyjny czy doposażenie placówek w materiały dydaktyczne. Jeden procent pozwala nam też na dofinansowywanie kosztów benzyny do naszych trzech busów, którymi wozimy podopiecznych.

Stowarzyszenie „Nadzieja dla Rodziny"
Gdańsk, nr KRS: 0000242416

Stowarzyszenie Nadzieja dla Rodziny z Gdańska zajmuje się przede wszystkim sferą pomocy oraz wspieraniem systemu rodzinnego, który został dotknięty chorobą. Organizacja została utworzona z grupy rodzin prężnie działających na rzecz osób po kryzysach psychicznych.

-Członkowie Stowarzyszenia od 2005 r. aktywnie współtworzą Zintegrowany System Środowiskowego Wsparcia dla osób cierpiących z powodu kryzysów psychicznych na terenie województwa Pomorskiego- informuje Wilhelmina Grych, prezes stowarzyszenia. - Naszym głównym obszarem działań są problemy związane ze sferą socjalno-bytową osób po kryzysach psychicznych.

Dzięki pozyskiwanym dotacjom, także tych w ramach 1 proc. "Nadzieja dla Rodziny" może m.in. tworzyć grupy wsparcia dla rodzin osób po kryzysach psychicznych prowadzonych przez specjalistów, które umożliwiają wymianę doświadczeń i dyskusję. Pieniądze przeznacza też na tworzenie i prowadzenie całodobowej placówki rehabilitacji psychiatrycznej , w której realizowane jest zadanie "Inkubator Samodzielności" dla 11 osób cierpiących z powodu kryzysów psychicznych. Oprócz tego , w ramach promocji zdrowia psychicznego, walczy ze stereotypami dotyczącymi choroby psychicznej.

Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji
Sopot, nr KRS: 0000214210

Od 2004 roku Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji animuje działania na rzecz społeczności lokalnych Sopotu. Realizuje projekty społeczne i kulturalne promujące otwartość na świat osób z niepełnosprawnościami, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi.

- Ponadto prowadzimy Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych oraz kampanię SOPOCIANIE SOPOCIANOM 1%, wspierając lokalne OPP i osoby chętne do podejmowania aktywności społecznej w Sopocie. W działaniach kierujemy się wartościami dialogu, otwartości i współpracy. Środki pozyskane z 1% w całości wykorzystujemy na realizację działań związanych z aktywizacją odbiorców naszych projektów – informuje Anna Horak ze Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji.

Za działalność w 2010 roku Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji zostało wyróżnione Sopockim Sercem przez Prezydenta Miasta Sopotu, a w 2011 roku Nagrodą Główną Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego za innowacyjność i promowanie nowych rozwiązań. Status organizacji pożytku publicznego Stowarzyszenie posiada od 2010 roku.

Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem „SNOA"
Kwidzyn, nr KRS: 0000230832

Stowarzyszenie Na rzecz Osób z Autyzmem powstało w marcu 2005 roku. Początkowo działało pod nazwą Stowarzyszenie Na Rzecz Terapii i Edukacji Dzieci z Autyzmem, ale osoby zaangażowane w pracę organizacji prowadziły działalność na rzecz osób niepełnosprawnych od 2003 roku. W sierpniu 2008 roku stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego OPP oraz zmieniło nazwę na Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem SNOA.

SNOA jest organizacją pożytku publicznego, działającą na rzecz osób z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi oraz ich rodzin i wychowawców. Prowadzi działania obejmujące bezpośrednią pomoc terapeutyczną, udzielamy wsparcia, jak również organizujemy szkolenia i konsultacje dla rodziców, wychowawców i innych osób mających styczność z osobami z autyzmem. Stowarzyszenie chce przeciwdziałać izolacji społecznej osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu poprzez objęcie ich intensywną terapią od momentu wykrycia nieprawidłowości rozwojowych po dojrzałość. Podejmuje ogół działań profilaktycznych, prowadzi poradnictwo i stara się budować świadomość społeczną na temat autyzmu, jak też obejmować pomocą rodziny oraz instytucje zajmujące się edukacją i wychowaniem osób z autyzmem.

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Wspólna Ścieżka"
Koleczkowo, nr KRS: 0000249174

"Wspólna Ścieżka" na terenie gminy Szemud działa już od ponad dekady. W stowarzyszeniu pomagają w rozwoju osób niepełnosprawnych, przede wszystkim dzieci i młodzieży, poprzez edukację, rehabilitację oraz integrację. Do tego celu stosują m.in. ćwiczenia metodą Denisona, uaktywniającą obie półkule mózgu, mają zajęcia polisensoryczne oraz artterapię. Ponadto "Wspólna Ścieżka" prowadzi Ośrodek Diagnostyczno - Konsultacyjnego dla rodziców i dzieci niepełnosprawnych, w którym to właśnie organizowane są różnorodne formy poradnictwa i terapii.

- Dzięki Państwa pomocy nasze dzieci dalej, nieprzerwanie mogą kontynuować, tak im potrzebne, zajęcia usprawniające i wspomagające możliwość lepszego funkcjonowania - mówią członkowie zarządu "Wspólnej Ścieżki". Stowarzyszenie pomoże każdemu kto zwróci się o pomoc, niezależnie od tego czy pochodzi z gminy Szemud czy okolicznych, bo dobrego serca nie zabraknie dla nikogo.

Stowarzyszenie na rzecz Wspomagania Rozwoju i Aktywności Zawodowej Osób –Niepełnosprawnych „ZADBA"
Sopot, nr KRS: 0000075879

Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju i Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „ZADBA” powstało w 2001 roku, a w 2006 roku uzyskało status pożytku publicznego. „ZADBA” oznacza w języku kaszubskim troska. Członkami stowarzyszenia są nauczyciele pracujący w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych, natomiast jego beneficjentami są przede wszystkim dzieci i młodzież niepełnosprawna fizycznie i intelektualnie, dzieci z zespołem downa, autyzmem, porażeniem mózgowym, uczęszczająca do ZSS nr 5 oraz do klasy integracyjnej w jednej z sopockich szkół.

- Przy współpracy z Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni organizujemy koncerty charytatywne oraz aukcje prac plastycznych naszych podopiecznych – mówi Lucyna Kaczanowska ze stowarzyszenia. - Jesteśmy małym, ale dość prężnie działającym stowarzyszeniem, nasza praca wolontaryjna trafia bezpośrednio do niepełnosprawnych dzieci. Dzieci te znamy i obserwujemy na co dzień, znamy środowiska z których pochodzą, znamy ich potrzeby i marzenia, a przede wszystkim zajmujemy się pomocą.

Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji
Gdańsk, nr KRS: 0000300684

Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji jest organizacją działającą na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym. Misją stowarzyszenia jest wspieranie osób niepełnosprawnych, chorujących i starszych w pokonywaniu trudności oraz podnoszenie jakości ich życia. Siedziba znajduje się w Gdańsku. Połączenie wiedzy i doświadczenia specjalistów z różnych dziedzin umożliwia osobom działającym w stowarzyszeniu podejmowanie skutecznych i kompleksowych działań. Prowadzony jest tu Warsztat Terapii Zajęciowej dla 50 osób niepełnosprawnych, kluby wsparcia dla osób starszych i z zaburzeniami psychicznymi, a także rozwojem zawodowym, pomocą psychologiczną i socjoterapią. - Jesteśmy otwarci na współpracę z wszystkimi ludźmi dobrej woli, instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Bardzo liczymy też na Państwa wsparcie w postaci darowizn i odpisów 1 procenta podatku, dzięki którym jesteśmy w stanie nadal prowadzić i rozwijać naszą działalność statutową. Zainteresowanych współpracą, otrzymaniem lub zaoferowaniem pomocy, serdecznie zapraszamy do nawiązania z nami kontaktu lub odwiedzenia nas osobiście w siedzibie stowarzyszenia – czytamy na stronie internetowej organizacji.

Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych „Dar" w Jantarze
Jantar, nr KRS: 0000053283

Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych Dar w Jantarze powstało 16 lat temu z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych i wspierających ich grupy przyjaciół. Pierwsze lata działalności skupiały się na utworzeniu Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jantarze. Ośrodek powstał i prężnie działa na rzecz niepełnosprawnych dorosłych, w stopniu umiarkowanym i znacznym z powiatu nowodworskiego. Jak podkreślają przedstawiciele Daru, jednym z najważniejszych celów WTZ jest rehabilitacja społeczna - zapewnienie podopiecznym szeroko rozumianej zaradności życiowej oraz rehabilitacji zawodowej, która zapewnić ma opanowanie umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Program warsztatów realizowany jest w pięciu pracowniach: życia codziennego, ogrodniczej, stolarni, rękodzieła artystycznego i komputerowej. Do warsztatów uczęszcza 25 uczestników, którzy są dowożeni na zajęcia samochodem WTZ. Wspierają ich instruktorzy, rehabilitanci. Kolejną inicjatywą organizacji jest Lokalne Centrum Aktywizacji Zawodowo- Społecznej dla osób niepełnosprawnych. Jej głównym celem jest zmniejszanie bierności zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. W aktywizacji zawodowej, rozwijaniu zawodowych pasji pomagają uczestnikom, w ramach poradni zawodowej, doradca zawodowy, psycholog, pracownik socjalny, prawnik. Stowarzyszenie Dar organizuje szkolenia zawodowe, staże, współpracuje z pracodawcami.

Jednym z najnowszych przedsięwzięć Daru jest spółdzielnia socjalna dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zakład nazwano Partner. Nie jest nastawiona na generowanie zysku, ale na tworzenie i utrzymanie miejsc pracy dla osób o niskich kwalifikacjach, od wielu lat bezrobotnych (nie tylko niepełnosprawnych). Realizuje m.in. prace z zakresu gospodarki komunalnej. Spółdzielnia prowadzi również działalność społeczną i oświatowo- kulturalną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto