Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kościerzynie może być jednym z najlepszych ośrodków leczenia nowotworów na Pomorzu [ZDJĘCIA]

(EDA)
Choć wiadomo, że choroba nowotworowa jest dramatem dla całej rodziny, to zespół lekarzy i pielęgniarek ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie robi wszystko, by pacjenci mogli liczyć na skuteczną i nowoczesną terapię niemal w domowych warunkach.

Po powstaniu Pododdziału Chirurgii Onkologicznej, przyszedł czas na kolejny. Od kilku tygodni w kościerskim szpitalu działa Oddział Onkologii Klinicznej z Oddziałem Dziennym Chemioterapii i Poradnią Onkologiczną. Jest to kolejny etap rozwoju istniejącej dotychczas Poradni Onkologicznej i Chemioterapii Ambulatoryjnej. Przeniesiony został z parteru szpitala i mieści się na pierwszym piętrze.

W placówce funkcjonuje nowoczesna pracownia cytostatyków, w której przygotowywane są wlewy z chemioterapii przez wykwalifikowany personel. Oddział Dzienny Chemioterapii wyposażony jest w nowoczesny sprzęt do podaży leków cytostatycznych w postaci objętościowych przepływowych pomp infuzyjnych i w infuzyjne układy zamknięte, które eliminują przypadkowy kontakt pacjentów i personelu z lekiem cytostatycznym. Każdy pacjent przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, jak i w trakcie, ma możliwość skorzystania z poradnictwa dietetyka. Dla pacjentów zorganizowany jest w pełni wyposażony aneks kuchenny, z lodówką, kuchenką mikrofalową, ekspresem do kawy, naczyniami.

Oddział dysponuje 12 stanowiskami do podawania chemioterapii, w tym 9 z wygodnymi fotelami z możliwością rozłożenia do pozycji leżącej. Do każdego fotela przynależy stolik, kosz na podręczne rzeczy oraz koc. Wszystkie stojaki na kroplówki są przejezdne, co umożliwia pacjentom przemieszczanie się po oddziale bez konieczności przerywania wlewów. W każdym boksie znajduje się klimatyzacja, dostępne są darmowe wi-fi i telewizja.

- To kolejny etap rozwoju onkologii w Kościerzynie - mówi lek. Piotr Duszyński, kierownik Onkologii Klinicznej z Oddziałem Chemioterapii Dziennej. - Biorąc pod uwagę epidemiologię, z którą mamy do czynienia i to, że szpital się rozwija, wychodząc naprzeciw potrzebom chorym z nowotworami, została podjęta decyzja o rozwoju. Oprócz tego, co stworzono dotychczas, ma jeszcze powstać stacjonarny Oddział Onkologii Klinicznej. Naszym celem jest powiększenie panelu usług dla pacjentów z chorobą nowotworową. Obecnie mamy rozbudowaną Poradnię Onkologiczną i bardzo znacznie powiększony Oddział Dzienny Chemioterapii. Poprzednie miejsce zdecydowanie nie wystarczało, tym bardziej że w ostatnich latach pacjentów lawinowo przybywało.

- Dzięki zmianom, pacjenci przyjmują chemioterapię w przestronnych, jasnych, odświeżonych pomieszczeniach, zaopatrzonych w klimatyzację - dodaje lek. Piotr Duszyński. - Chorzy, którzy są zakwalifikowani do leczenia, mają pobieraną krew do badań laboratoryjnych, dostają śniadanie i drugi posiłek. Komfort pacjentów poprawił się kolosalnie. Sam techniczny proces podawania cytostatyków również znacznie się unowocześnił. Są one przygotowywane w centralnej aptece. Przed nami - badania kliniczne, które powoli zaczynamy już realizować, a także programy lekowe, o które się staramy. Dążymy do tego, aby pacjenci mogli liczyć na kompleksową opiekę onkologiczną.

- Poziom leczenia będzie taki sam jak w dużych ośrodkach onkologicznych - mówi lek. Małgorzata Marczewska-Skrodzka, onkolog kliniczny. - Rejon Pomorza zasługuje na to, by pacjenci, nawet z odległych od Trójmiasta miejscowości, mieli dobry dostęp do nowoczesnego leczenia onkologicznego. Czasem właśnie z powodów odległości i kłopotów z dojazdem, nie są w stanie podjąć właściwego leczenia i rezygnują ze skutecznych terapii. To dla nas ogromna motywacja do pracy. Nowotwór to nie jest choroba jednej osoby, a całej rodziny. Warto zauważyć Kościerzynę. Postaramy się zrobić wszystko, żeby ten ośrodek był merytorycznie i funkcjonalnie najlepszy.

Niestety, statystyki dotyczące chorób nowotworowych są nieubłagane. Do najczęstszych nowotworów należą: rak piersi, jelita grubego, płuca, gruczołu krokowego u mężczyzn, zaraz potem nowotwory narządu rodnego u kobiet. Na szczęście, jak podkreślają lekarze, poziom leczenia bardzo się rozwinął.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto