Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych OC szybują w górę Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych OC szybują w górę

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych OC szybują w górę. Jak zapłacić mniej za OC? (© archiwum NM)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ubezpieczyciele kalkulują wysokość składki za OC m.in. na podstawie statystyk wypadkowych, a z tych jednoznacznie wynika, że w grupie najmłodszych i niedoświadczonych kierowców ryzyko spowodowania szkody jest najwyższe.

Według danych Komendy Głównej Policji najwięcej wypadków powodują kierowcy, którzy mają od 18 do 24 lat.

W 2014 r. kierowcy z przedziału 18 – 24 lat spowodowali prawie 6 tys. wypadków, czyli około 20 proc. wszystkich zdarzeń powstałych z winy kierujących. Z tych danych wynika, że na 10 tys. młodych kierowców przypada 17,3 wypadków – w porównaniu z kierowcami z przedziału 25-39 wskaźnik ten wynosi 10,2. Duże
prawdopodobieństwo spowodowania szkody odbija się na ubezpieczeniach skierowanych do tej grupy wiekowej.

OC samochodu - jak wylicza się składkę? Sprawdź, od czego zależy jej wysokość– Ubezpieczyciele kalkulują wysokość składki za OC m.in. na podstawie statystyk wypadkowych, a z tych jednoznacznie wynika, że w grupie najmłodszych i niedoświadczonych kierowców ryzyko spowodowania szkody jest najwyższe. W efekcie niewiele towarzystw patrzy na nich łaskawym okiem. Jednak żadne z nich nie ma prawa odmówić żadnemu klientowi sprzedaży obowiązkowego OC. Dlatego do skutecznego zniechęcania młodych kierowców powszechnie stosowane są zaporowe ceny, oparte nawet na kilkudziesięcioprocentowych zwyżkach – tłumaczy Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń www.superpolisa.pl.


Z przeprowadzonych kalkulacji w porównywarce www.superpolisa.pl wynika, że 21-latek z Warszawy jeżdżący 6-letnią skodą octavią za swoje pierwsze OC musiałby zapłacić aż 2136 zł. To i tak niewiele, biorąc pod uwagę, że u konkurencji takie samo ubezpieczenie (OC zgodnie z ustawą jest identyczne we wszystkich firmach) mógłby kupić za 4735 zł, czyli o ponad 2500 zł drożej. W podobny sposób ceny kształtują się we wszystkich miastach wojewódzkich. A ile za tę samą ochronę na ten sam samochód zapłaciłby doświadczony kierowca, np. 45-latek, który od 10 lat opłaca OC i nie powodował w tym czasie szkód? Wśród kilkunastu różnych ofert jest on w stanie znaleźć OC nawet za 460 zł – prawie pięć razy taniej w porównaniu z cenami dla młodego kierowcy.

Możliwością obejścia drogich OC jest rejestracja samochodu ze współwłaścicielem i korzystanie z jego zniżek. Najczęściej pierwszym właścicielem auta zostaje więc rodzic, a wraz z nim w dokumentach pojawia się dziecko.


– To skuteczna metoda, bo dzięki niej niedoświadczony kierowca zapłaci za OC o wiele mniej, a przy okazji zacznie budować własną historię jazdy. Przed zakupem trzeba tylko zweryfikować, które towarzystwa skłonne są uznać posiadane zniżki jednego z kierowców, nie każda firma się na to zgodzi – mówi Behnke. – Oczywiście warto korzystać z tej możliwości, ale decyzję o współwłasności auta należy podjąć na podstawie rachunku zysków i strat. Dotyczy to przede wszystkim doświadczonego kierowcy, ponieważ każda szkoda spowodowana tym samochodem, niezależnie od tego, kto prowadził w momencie zdarzenia, zostanie zapisana również na jego koncie i na pewno negatywnie wpłynie na posiadane zniżki. Ponadto, aby zysk był maksymalnie duży, warto przed zakupem rozeznać się w składkach kilku czy kilkunastu towarzystw i wybrać w ten sposób najkorzystniejszą opcję.Moto

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

vvv (gość)

Czy ktoś sprawdza to co wypisuje ? Proszę sobie wejść na stronę http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html i odpalić wspomniany plik ze statystykami z 2014 roku. Pomogę, że należy przejść na stronę 28.... i co się na ukazuje, że najwięcej wypadków spowodowali kierowcy, w grupie wiekowej 25-39, następnie 40-59 i dopiero wspomniana w artykule, grupa 18-24.

asmi (gość)

Idą w górę i to szybko...Opłaca się samemu sprawdzić na kalkulatorze cuk kto ma najtańsze OC

XYZ59 (gość)

Puchar Polski. CHOJNICZANKA CHOJNICE w ćwierćfinale PP


Drużyna z 1. ligi sprawiła małą niespodziankę i wyeliminowała Bruk-Bet Termalikę Nieciecza w 1/8 finału Pucharu PolskiPrzeciwne nastroje przed meczem panowały w Chojnicach. Chojniczanka po świetnym starcie w 1. lidze zajmuje drugie miejsce, a do lidera traci tylko jeden punkt. To było widać na boisku.

Gospodarze mecz rozpoczęli bardzo odważnie i od początku byli aktywniejsi w ataku. Najlepszą szansę w pierwszej połowie jednak zmarnowali w głupi sposób. Tomasz Mikołajczak i Jakub Biskup mieli przed sobą tylko jednego obrońcę, ale zamiast spokojnie rozegrać akcję dali złapać się na spalonym.

Kwadrans po przerwie pierwszy raz błysnął Zawistowski. Pomocnik gospodarzy odebrał piłkę przed polem karnym, podał do Mikołajczaka, a ten pokonał bramkarza. 9 minut później był już remis. Bartosz Szeliga świetnie wykorzystał dośrodkowanie Łukasza Słabego i zdobył bramkę głową.

Awans do ćwierćfinału Chojniczance zapewnił Zawistowski. Kapitan gospodarzy w 85. minucie oddał kapitalny strzał z rzutu wolnego.

W następnej rundzie Pucharu Polski Chojniczanka zagra z Górnikiem Zabrze. Pierwszy mecz 25 października. Rewanż 29 listopada.