Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zabiegi w szpitalu w Bytowie - leczenie nietrzymania moczu

Redakcja
Szpital w Bytowie
Szpital w Bytowie Łukasz Boyke
Szpital w Bytowie pomoże pacjentkom wrócić do pełni życia. Od października br. w placówce będzie można leczyć problemy nietrzymania moczu u kobiet. Zabiegi takie wykonywać będzie zespół lekarzy specjalistów, w skład którego wejdzie specjalista urolog i ginekolog-położnik. Diagnostyka pacjentek i przygotowanie do zabiegu będą prowadzone przez lekarza urologa w poradni urologicznej znajdującej również w budynku przychodni.

Schorzenie powszechne, ale skrywane

Nietrzymanie moczu dotyczy w Polsce około 3 do 5 milionów pacjentek, przy czym aż 24% kobiet w wieku od 18 do 48 lat, około 39% kobiet po ukończeniu 55 lat. Przyjmuje się też, że dolegliwość ta dotyka 50% osób w podeszłym wieku. Nietrzymanie moczu może bardzo utrudniać życie. Nieleczone prowadzi do znacznego ograniczenia aktywności fizycznej, aktywności zawodowej czy unikania kontaktów osobistych. Medycznymi skutkami braku leczenia nietrzymania moczu mogą być m.in. zapalenie układu moczowego i zapalenie dróg rodnych. Wśród przyczyn wymienia się wiek pacjentki, porody naturalne (szczególnie rodzenie dzieci o masie powyżej 4 kg), a także zakażenia układu moczowego, menopauza (spadek poziomu estrogenów), zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego, niektóre choroby (np. zapalenia pochwy, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, cukrzyca).
Bezwiedne oddawanie moczu wiąże się ściśle z wysiłkami fizycznymi, kaszlem, kichaniem, gwałtownymi ruchami lub śmiechem. Pacjentki z nietrzymaniem moczu można w większości przypadków skutecznie wyleczyć lub też znacząco zmniejszyć przykre objawy - od października również w bytowskim szpitalu.

Przeczytaj również o tym, jak szpital w Bytowie i Miastku zaprasza na badania profilaktyczne z zakresu nowotworów

Zabieg nieinwazyjny i niebolesny

Zabiegi będą przeprowadzane przy użyciu specjalnej taśmy unoszącej i trwale podtrzymującej cewkę moczową. Zabiegi te są według najnowszych doniesień naukowych bardzo skuteczne (ok. 80-90 % pacjentek przez 5 lat po zabiegu nie ma epizodów gubienia moczu). Metoda jest mało inwazyjna, zabieg jest praktycznie bezbolesny i wykonuje się go w tzw. znieczuleniu przewodowym, co pozwala na uniknięcie usypiania pacjentki. W niektórych przypadkach (jeśli nietrzymaniu moczu towarzyszy obniżanie się lub wypadanie macicy i ścian pochwy), zabieg można poszerzyć o plastykę krocza i ścian pochwy w tym samym znieczuleniu.

Należy podkreślić, że u zdecydowanej większości pacjentek uzyskuje się w ten sposób całkowite ustąpienie dolegliwości lub wybitne ich zmniejszenie, co pozwala im przywrócić komfort życia.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto