Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zmniejszyło się dofinansowanie dla organizacji pozarządowych na pomoc niepełnosprawnym. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zmienił zawarte wcześniej umowy i obniżył wcześniej ustalone kwoty o około 10 proc. Powodem jest ograniczenie pomorskiego budżetu funduszu o 200 tys. zł.

Dla części organizacji mniejsze dofinansowanie oznacza przerwanie działań.
- Realizujemy trzyletni projekt, dzięki któremu 40 osób niepełnosprawnych znalazło pracę. Na tę chwilę zamiast potrzebnych na program 500 tysięcy złotych na 2010 rok zaproponowano nam zaledwie 140 tysięcy złotych - tłumaczy Joanna Cwojdzińska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gdańsku. - Nie mamy środków na dalsze działania. Osoby, którym pomogliśmy w zdobyciu zatrudnienia, bez naszego wsparcia prawdopodobnie szybko stracą pracę. Cały nasz dwuletni wysiłek włożony w projekt pójdzie na marne - dodaje z żalem.

Nie jest to jedyna organizacja, która z powodu cięć musi ograniczyć pomoc.
- Nasz budżet zmniejszył się o 10 procent, czyli o 30 tysięcy złotych. To spowodowało, że musieliśmy zrezygnować z usług pedagoga zajmującego się osobami niepełnosprawnymi. Nie zakupimy też części sprzętu rehabilitacyjnego, który planowaliśmy nabyć w tym roku - mówi Michał Górowski z Fundacji Sprawni Inaczej.

Niektóre organizacje do dziś nie wiedzą, ile dokładnie pieniędzy dostaną. Obawiają się, że cięcia odbiją się na zakresie ich pomocy. - Jeśli środki na nasze działania zostaną zmniejszone, to będziemy musieli ograniczyć liczbę godzin terapii lub, co gorsza, objąć wsparciem mniejszą liczbę podopiecznych - przyznaje Wioleta Umławska ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Decyzję o zmniejszeniu dotacji Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uzasadnia brakiem pieniędzy.
- Sytuacja finansowa funduszu wymusza konieczność renegocjowania umów z organizacjami pozarządowymi. Zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników rośnie, a w konsekwencji wpłaty od pracodawców są coraz mniejsze. - Jednocześnie zaznaczam, że przeznaczamy coraz więcej pieniędzy na dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. W tym roku taką pomoc otrzyma o 50 tysięcy osób niepełnosprawnych więcej niż w 2009 roku - wyjaśnia Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON.
Pomorskie władze funduszu zapewniają, że pomogły stowarzyszeniom w tworzeniu skromniejszych budżetów.

- Razem z organizacjami staraliśmy się szukać oszczędności, np. poprzez przesunięcie części wydatków do innych projektów lub rezygnację ze szkoleń - mówi Dariusz Majorek, dyrektor pomorskiego PFRON. - Chciałbym też podziękować organizacjom za szybkie zawarcie trudnego dla obu stron kompromisu.


6 - mln zł wynosi zmniejszony budżet PFRON w województwie pomorskim na 2010 r. (było 6,2 mln zł).

26 - tylu organizacjom w województwie pomorskim zostanie zmniejszone dofinansowanie.

300 - tysięcy; tyle w Pomorskiem jest osób niepełnosprawnych (dane Głównego Urzędu Statystycznego).

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

RELZ (gość)

się nie rodziło prawo wyboru = dzieci nie utrzymywały rodziców =SOCJAL ==to podatnicy utrzymują ludzi którzy żyć nam nie dają w codzienności =hałasy od rana do wieczora i burdy alkoholowe == BO SIĘ NALEŻY =PRAWO SIŁY =JAKIE BIEDNE DZIECI KTÓRE ZABIERAJĄ OSTATNI KĘS CHLEBA =NISZCZĄ PRZYRODĘ co tam jedno drzewo rośnie a u nich bieda alkohol =ZABIJAJĄ PTAKI po amoku pijackim to przecież nie śpiewa tylko trzeszczy =a idzie utrzymuje się sam to trzeba mu ubliżyć no nie my pany cwaniaki alkoholowe a jeszcze rodzinka z urzędu dopowie jak nasze zasoby wsiąść prawnie i dużo ==gdzie lepiej będą mieć jak nie w POLSCE ==JAK RODZIC NIE UTRZYMUJE SWOICH POTOMKÓW TO KIEDYŚ NAZYWANI BYLI PASOŻYTAMI ,NIEROBAMI i ZŁODZIEJAMI ==PO KOMUNISTACH PO NAS ZOSTAŁO MAJĄTEK KTÓRY OKRADLIŚCIE NIE MA CZYM DZIELIĆ =DO ROBOTY DARMOZJADY

nakla (gość)

Po co było mamić osoby niepełnosprawne,że Państwo o nich myśli,że będą dopłacać do ich pensji tym którzy zdecydują się zatrudnić osoby niepełnosprawne,że mogą czuć się ze są jeszcze komuś potrzebni,że mogą powrócić do społeczeństwa i nie czuć się przysłowiowym piątym kołem u wozu,etc.!!!Daliście tym ludziom nadzieję a teraz znowu ją odbieracie!!!Czy Ci co decydują o odbieraniu tych dotacji wiedzą co to oznacza dla niepełnosprawnych,jaka to dla nich trauma???Przeczytałem,że o 50 tys.wzrośnie liczba dopłat do pensji dla niepełnosprawnych,to brzmi jak wyrzut,że Oni pracują!!!Mam propozycję dla PFRON,może by tak postarali się o brakujące kwoty od budżetu państwa,przecież niepełnosprawni pracując płacą podatki,budżet nie zbiednieje, gdy część z tych podatków przeznaczy się na dofinansowanie PFRON-u!!!

iga (gość)

jak to nie ma pieniędzy-a 13000 000 zdefrałdowanych na beznadziejny koncert sierpniowy i inne imprezy o ktorych nie wiemy...tak nie może być!nikt tak nie potrzebuje jak ci ludzie i tak już bardzo pokrzywdzeni...no to nie ma a na nagrody dla kolesi jest!!!

gdanszczanka (gość)

tak jest! więkrze za to na nagrody dla adamowiczów i bale dla wałesy! tak trzymac w końcu nie po to jest władza żeby sprawiedliwie dzielic,ale dawac-sobie oczywiście...SKANDAL!