Wójt Rafał Narloch Wójt Rafał Narloch

Wójt Rafał Narloch (© Marcin Pacyno)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rafał Narloch (31 lat) jest najmłodszym wójtem na Pomorzu.

Pod kątem pozyskiwania środków unijnych i rozwoju infrastruktury wypada bardzo dobrze. Fatalnie w kategorii współpracy z opozycją. Konflikty stały się tu tematem jeden, przesłaniając dokonania wójta. Wójtowi zarzucano brak doświadczenia (zasadnie), nieudolność (często bezpodstawnie) i bycie marionetką w rękach urzędnika, byłego starosty, Michała Świontek Brzezińskiego (nie ma wiarygodnych dowodów).

Narloch potwierdza tylko, że miał „pod górkę” z racji swojego wieku. - Chcieli mnie pokazać jako młodego wójta, który sobie nie poradzi. Przeszkadzali. Przy każdej zmianie była dyskusja. Robili wszystko, by to nagłośnić - żali się Narloch.

Jego oczkiem w głowie jest pozyskiwanie unijnych funduszy. W ciągu 4 lat zdobył tyle, ile wynosi roczny budżet gminy. To niewątpliwy sukces. Wynika to jednak nie tylko z jego zaradności, ale i z potrzeb. Lipnica to zaniedbana, zaściankowa gmina.

Unijne pieniądze były jej potrzebne jak roślinom w czasie suszy deszcz. Wójt tylko sprawnie wykorzystał dużą ilość dotacji. Jeśli wygra, to dopiero teraz będzie sprawdzian. Musiałby starać się podwójnie, bo funduszy będzie mniej.

OCENA KOALICJI
Sławomir Ejtminowicz, przewodniczący Rady Gminy Lipnica
Myślę, że mieszkańcy pracę wójta oceniają pozytywnie. W gminie zaczyna się coś dziać. Kiedyś chodząc na zebrania wiejskie, ludzie nie dowierzali w plany i obietnice. Teraz patrzą na to zupełnie inaczej. Kiedyś byliśmy gminą zacofaną. Teraz możemy być z niej dumni. Nawet sąsiedzi nam zazdroszczą, bo pozyskaliśmy mnóstwo pieniędzy.

OCENA OPOZYCJI
Andrzej Lemańczyk, dyrektor szkoły, kontrkandydat w wyborach na wójta Lipnicy
Nie wiem, w jaki sposób wójt naliczył taka sumę pozyskanych środków unijnych. Podejrzewam, że wziął pod uwagę również te przyznane, ale jeszcze nie wydane. Moim zdaniem Rafał Narloch nie był dobrym wójtem. Podzielił społeczeństwo. Sprzyjał tylko swoim zwolennikom, a tak być nie powinno.

KRYTERIA OCENY REDAKCYJNEJ
Ile pieniędzy unijnych zdobyto w przeliczeniu na 1 mieszkańca (w porównaniu do średniej wojewódzkiej)?
Średnia w województwie to 2900 zł. W ciągu 4 lat gmina Lipnica pozyskała 13,5 mln zł, co daje średnio 2742,8 zł w przeliczeniu na mieszkańca. To najlepszy dotąd wynik w naszym rankingu. Szczególnie w zestawieniu z zerową sumą unijnych dotacji w latach 2002-2006. Dajemy 5.
5


Ile kilometrów dróg, wodociągów, kanalizacji i innej tego typu infrastruktury powstało w czasie kadencji?

W obecnej kadencji wyremontowano 3,66 m. dróg w przeliczeniu na mieszkańca (0,03 m. - średnia w woj.). Położono też 7,42 m. sieci wodociągowej (0,52 m. - średnia w woj.). To dużo powyżej średniej, ale wynika to z odrabiania wieloletnich zaległości. I bardzo dobrze, że tak się dzieje.
5

Polityka mieszkaniowa. Co w tej materii udało się wójtowi zdziałać?
Podczas mijającej kadencji oddano do użytku 2 mieszkania socjalne. Wójt zapewnia, że potrzebne jest jeszcze tylko jedno lokum. Dwa mieszkania to nie mało, ale i wiele jest do zrobienia, stąd ocena 3. Moglibyśmy dać więcej, ale w tej materii gmina wyraźnie odstaje od sąsiadów na minus.
3

To ocena stylu sprawowania władzy. Pod uwagę bierzemy kłótnie, niesnaski i wątpliwe moralnie działania
Konflikty były tematem nr 1 w Lipnicy. Wielka jest tu zasługa wójta Narlocha, ale najniższej noty nie dajemy, bo podobna ocena należy się opozycji. Obie strony są winne, bo często nie były to konstruktywne konflikty. Opozycja próbowała zbijać kapitał na wojnach żyjących głównie w mediach. Wójt też nie odpuszczał. Nie próbował dojść do kompromisu. Sami sobie winni, zasługują na „dwóję”.
2


Polityka oświatowa. Szybkość reakcji na zapotrzebowanie oraz liczba zamkniętych i otwartych szkół i przedszkoli.

W oświacie jest wiele do zrobienia. Szczególnie pod kątem remontów i tworzenia przedszkoli. Wtej kadencji otwarto jedno, to punkt przedszkolny w Borzyszkowach. Plus za to, że żadnej szkoły nie zamknięto. Placowkę w Zapceniu przekształcono jedynie w filię szkoły w Lipnicy.
3

3,6


na taką ocenę zasłużył wójt Rafał Narloch. Stracił wiele głównie na konfliktach z opozycją. Rzadko były to konstruktywne konflikty. Raczej walka o „pietruszkę”.

Zobacz też jak oceniliśmy wójta Tuchomia

KOMENTARZ REDAKCJI
Mateusz Węsierski
Konflikt za konfliktem konflikt pogania. Cztery lata w Lipnicy upłynęły pod znakiem ciągłych wojen wójta z opozycją i opozycji z wójtem. Szkoda tylko, że rzadko kiedy były to konstruktywne spory. Miało się wrażenie, że nie były rozpętywane po to, by rozwiązać problem, ale by go nagłośnić. Narloch tego nie chciał, opozycja tak, a straciły obie strony. Wójt był za słaby, ale nabiera doświadczenia. Wyborcy zdecydują o daniu mu drugiej szansy.

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (24)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

~esteta (gość)

bez znajomości tematu o pozyskiwaniu środków z Unii.Rzetelność dziennikarska polega na tym
by pisząc o czymś trzeba mieć 100% pewnośći,że pisze się prawdę,a panu tej rzetelności brakuje niestety.

~uważny obserwator (gość)

sobie odrobinę trudu i nie pofatygował sie do Urzędu Gminy celem uzyskania wglądu do dokumetacji
pozyskiwanych środków z Unii Europejskiej.I jeszcze jedna rzecz,chcąc pisać obiektywnie i oceniać jak w tym przypadku wójta Lipnicy to trzeba mieszkać w tym środowisku na co dzień.

gość (gość) (wyborca)

z Unii dokładnie tyle ile podała Gazeta Prawna - 4 mln 55 tys. zł (liczone od 2007 roku do połowy kwietnia 2010), w tej kwocie są pieniądze - ponad milion złotych pozyskanych przez nauczycieli i dyrektorów z naszych szkół i ponad milion zł pozyskanych przez Gminę Tuchomie na drogę Trzebiatkowa-Tebowizna-Łąkie. Bo to nikt inny tylko gm. Tuchomie złożyła wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego i otrzymała te pieniądze. Być może podpisane są jakieś umowy na następne lata na budowę kanalizacji, ale kto widział tą dokumentację i te pieniądze???

miejscowy (gość)

Na ostatniej sesji podano 20 mln, reklama wyborcza Narlochów w bieżącym Kurierze mówi o 13,9 mln, Dziennik Bytowski sprzed tygodnia podaje kwotę 13,5 mln, gazetka urzędowa wymienia sumę 12,39 mln, redaktorzy Kuriera wiedzą tylko o 4,1 mln, a to pewnie w zaokrągleniu sumy podawanej przez Gazetę Prawną, czyli 4,055 mln. W tym pewne jest, że szkoły lipnickie napisały projektów na sumę 1,094 mln i pomoc społeczna na 257 tys. O pozostałych funduszach nie wiadomo. Wiadomo, że gminne projekty pisze m.in. ks. Flisikowski (były proboszcz Borzyszek), który pomaga w kampanii wyborczej urzędowej rodzince oraz kontrolerowi.

LIPNICZANIN (gość)

Myślę , że śmiało ten artykuł można nazwać - ulotka wyborcza Rafała Narlocha. DZIĘKUJEMY PANIE WĘSIERSKI ZA WPROWADZANIE OPINII PUBLICZNEJ W BŁĄD!!!

wyborca1 (gość)

zatrudnianie niezgodne z prawem - kontroler finansowy, sekretarz, skarbnik, kierownik GZO - uchwalenie budżetu niezgodnie z ustawą samorządową, powoływanie przewodniczącego RG też niezgodnie, brak regulaminu urzędu, nepotyzm - to m. in. podnosiła opozycja - i to jest walka o pietruszkę? niekonstruktywne zarzuty? to co Gazeta uważa za ważne i konstruktywne - pytam się?

ZDEGUSTOWANY (gość)

"Sprawdziłem dzisiaj w Gazecie Prawnej jak to jest z unijnymi dotacjami:
126 miejsce w pomorskim w wysokości środków; 100 miejsce w dotacji na jednego mieszkańca itd."
Ciekawy jestem jak kontroler finansowy z wójtem liczą te miliony (razy 3)?"
Też czytałem!!!! Ten dziennikarz, który pisał co mu Narloch powiedział, mógłby czasami rzetelniej podchodzić do swojej pracy! Każdy głupi mógłby pracować na jego stanowisku, nie sztuka pisać to co mi powiedzą!Narloch powiedziałby ,że wybudował sieć autostrad w gminie, to też by pan to napisał?!

KEIRAS (gość)

Dziennikarstwo za dychę. Każdy kto się w tych sprawach trochę orientuje wie, że młody kłamie i zmyśla na potęgę. Myśli , że ma do czynienia z zacofanym ludem. A kanalizę zaczął w ostatnim roku - kiełbasa wyborcza.

myślący (gość)

Przypuszczam, że autor tego artykułu nie sprawdził dokładnie tematu. Oparł się się na informacjach uzyskanych od wójta. Jeżeli wójt podałby Panu redaktorowi, że pozyskał 50 mln., to też by to napisał. Śmieszy mnie to.

spokojny (gość)

I znowu się zaczyna .Mam nadzieję ,że jak pożegnamy obecnie rządzącą ekipę , to powróci spokój i cisza .

gość (gość)

Trzeba przyznać obiektywnie, że przez te cztery lata coś się ruszyło w gminie Lipnica, ale niestety w porównaniu do innych gmin powiatu bytowskiego to naprawdę niewiele. Gdyby wójt jeszcze dobrał sobie kompetentnych ludzi, ale tak naprawdę w gminie rządzi jego tata i kontroler finansowy, sam Rafałek ma niewiele do powiedzenia, jeśli w ogóle. Te wszystkie inwestycje czym tak się chwali to jedna wielka manipulacja. Kanalizacja - wszystko rozbabrane, jedyny działający odcinek powstał jeszcze za starego wójta. Stadion w Lipnicy? Budowa trwa od 2006 roku i jeszcze dużo brakuje do zakończenia. Dom kultury? Śmiech na sali. Chodniki w stolicy gminy? Tragedia. To co zostało zrobione to tylko makijaż, małe remonciki i drobne przedsięwzięcia. Dotacje unijne? Można sobie kłamać i wciskać kit naiwnemu dziennikarzynie, ale fakty są nieubłagane: 4 mln 55 tys. zł i 70 gr pozyskane od 2007 roku do połowy kwietnia 2010 roku ! 116 miejsce na 123 gminy w województwie pomorskim i ostatnie w powiecie bytowskim, z czego same szkoły pozyskały ponad milion. Do tego nieznajomość prawa, ośmieszanie gminy, skłócanie ludzi. Przez CZTERY lata ludzie kończą studia, nabierają doświadczenia. Ten chłopczyk przez CZTERY lata niczego się nie nauczył. Nie mam zamiaru fundować mu z moich podatków kolejnych CZTERECH lat !

TRALA (gość)

http://www.youtube.com/watch?v=6OQkULEebAQ
http://www.youtube.com/watch?v=K17Kt3-4BDE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=QD5gooUi8pc&feature=related
http://www.uprzejmiedonosze.pl/pl/forum/urzedy-polityka-gospodarka/wojtowie/rafal-narloch-wojt-gminy-lipnica-kontra-barbara-ginter/1
OTO JAK W NIEKTÓRYCH SYTUACJACH DZIAŁA RAFAŁ NARLOCH!