Wójtowi doradzał były starosta nazywany szarą eminencją Wójtowi doradzał były starosta nazywany szarą eminencją

Wójtowi doradzał były starosta nazywany szarą eminencją (© Marcin Pacyno)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Najmłodszy wójt na Pomorzu stracił stanowisko. 31-letni Rafał Narloch z Lipnicy (pow. bytowski) minimalnie przegrał w wyborach pojedynek z przedstawicielem opozycji, zbierając 47,83 proc. głosów.

Zwolennicy Narlocha nie mogą się otrząsnąć. Przeciwnicy triumfują, a jest ich po ok. 50 procent. Obie grupy po 4 latach rządów są skłócone.

- Uważam, że nowy wójt z większością w radzie spowoduje wygaszenie wszystkich konfliktów - zapewnia Jaromir Śpiołek, wydawca opozycyjnej gazety „Głos Lipnicki”.

Cztery lata temu mieszkańcy wiązali z Narlochem wielkie nadzieje. Media donosiły o nim jako wyborczej ciekawostce. Narloch zapewniał, że odmieni gminę. Inwestycje wprawdzie ruszyły, ale jednocześnie młody wójt skłócił się z opozycją.

Awantury zaczęły się już na pierwszej sesji. Narloch zaczął urzędowanie od zwolnienia skarbniczki i sekretarza (brata obecnego wójta Andrzeja Lemańczyka). Od razu poprosił też radę o podwyżkę. Dostał ją. Później były konflikty z mieszkańcami w sprawie uruchomienia kolejnych kopalń kruszywa oraz z wędkarzami, strażakami i sołtysami.

Zdaniem opozycji nie słuchał jej głosu, a wiele rzeczy okrywał tajemnicą.

- Nawet Komisja Rewizyjna nie mogła zbadać np. wynagrodzeń pracowników urzędu - mówi radny Roman Reszka. - Można było podejrzewać, że były nierówne, co pokazuje raport NIK. Niestety, w części dotyczącej konkretnych kwot został utajniony - dodaje.

Narloch ich nie ujawniał, zasłaniając się ochroną danych osobowych. Teraz odchodzi.

- Mam prawo powrotu do poprzedniej pracy w starostwie, ale z całą pewnością nie mogę powiedzieć, co będę robił - przyznaje.

W urzędzie pewnie miejsca nie zagrzeje były starosta Michał Świontek-Brzeziński, szara eminencja nazywana przez opozycję „złym duchem z Bytowa”. Młody wójt uczynił go swoim zastępcą. Później Świontek-Brzeziński objął funkcję kontrolera finansowego. Wicewójtem być nie mógł, bo wojewoda zakwestionował jego wykształcenie.

- Liczę, że będę mógł nadal pracować. W końcu 12 mln zł pozyskanych środków to również moje dzieło - podkreśla.


Andrzej Lemańczyk, nowy wójt gminy Lipnica
Mogę przyznać, że te wybory były moim „być albo nie być”. Przez ostatnie 4 lata, jako dyrektor szkoły, także byłem atakowany przez byłą już władzę. Chcę spokojnie i merytorycznie działać na rzecz gminy i kolejnych inwestycji. Muszę się też przyjrzeć zatrudnieniu w urzędzie i relacjom między pracownikami. Na razie jednak nie chcę mówić, czy komuś powiem „dziękuję”.

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (103)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

obserwator (gość)

czekamy Panowie Śpiołkowie na opulikowanie jak dotychczas wad wójta, może na początek warto opisać to za co Lemańczyk ma dostać ponad 9 tys. skoro jeszcze nic nie zrobił. Opisujcie jego wady to może będzie coś robił dla ludzi a nie dla siebie. Skoro jest taki uczynny, taki z niego anioł to na pewno wie, że sporo ludzi z Gminy Lipnica żyje na marginesie społecznym- byleby dożyć nastepnego miesiąca. Może tak połowę swojej wypłaty będzie oddawał biednym gdzie dochód na osobę 100 zł nie przekracza. Pamiętamy jak to było z Narlochem ile to on chciał 6000 i wtedy dobrze zareagowaliście opisując go że chce dużo.

gość (gość)

Władza się zmieniła ale trzymam kciuki aby Śpiołki nawet jeżeli trafią do AA nie zapomnieli pisać o błędach Lemeńczyka, pozwoli to wyborcą za 4 lata

rex (gość)

Gdy tam trafisz, będę odwiedzał cię regularnie.Blisko i o dobry uczynek nietrudno. Jeśli wybierzecie się grupą, to będę miał was wszystkich "na oku" i przestaniecie malować dyrdymały w Gniocie Lipnickim. Mam nadzieję, że pierwszy etap leczenia z uzależnień macie już za sobą.

rex (gość)

Jedyną prawdą jest to że wypadek może przytrafić się każdemnu. Jednak odpowiedzialnośćza jego powstanie nie znika ot tak sobie. Lipnicki miernota uważa , że skoro w wypadku ucierpiały jego dzieci to nikomu nic do tego, bo są one jego własnością. Potwierdza to że stawia się on ponad prawem i świadomie unika odpowiedzialności za wypadek. Jest to tylko jeden z przypadków indywidualnego pojmowania prawa na swoją korzyść. O innych przypadkach postępków miernoty będę pisał na bieżąco w nowym roku.Miernota, podróbka biskupa, a teraz nieudana podróbka rexa nie zdaje sobie sprawy z tego że dopadły go zdobycze komputerowej techniki, które pozwalają na równie łatwe wystawianie opini co opinie cytowane przez Gniot Lipnicki. Wesoło ma być przez cały rok a nie tylko na święta, a z kogoś śmiać się ptrzecież trzeba.

rex (gość)

Dziwicie się pewnie skąd nastąpiła taka zmiana. Otóż mój pan obciął mi ogon drzwiami kiedy usiłowałem się wymknąć z kuchni z kością w pysku :-( teraz wiem, że wypadek może zdarzyć się każdemu. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców gminy. Wasz rex.

rex (gość)

Przemyślałem nie będę już nic pisał złego na pana Jarka i nową władzę bo w końcu idą święta ,a z resztą już poukładało mi się w głowie.Jeszcze raz pozdrawiam mieszkańców gminy i Miastka .Wasz rex.

Kicia (gość)

... a poszły...! wszystkie psy do budy, albo poszkajcie sobie psiego forum. Kicia - miauuu...

rex (gość)

ja tez pozdrawiam wszystkich mieszkancow gminny lipnica i zycze wszystkiego najlepszego, zdrowia i pogody ducha. wasz rex

rex (gość)

Ty rex-em ? Chyba ci się sniło na odwyku w Żukówku.! Jesteś tylko nieudaną podróbą, plagiatem. Zresztą co sie dziwić. Już wcześniej śniło się tobie ,że byłeś biskupem, redaktorem, donosicielem i prokuratorem . Co z odpowiedzią na zadane wczesniej pytania. Rozumiem ,że "nie chcesz nawet splunąć w moją stronę" , co popieram, ale wszyscy są ciekawi jak ty, miernoto, ukrywałeś swoją odpowiedzialność za wypadek z obcinaniem palców.
Z okazji zbliżajacych się świąt wszystkim mieszkańcom gminy Lipnica i Miastko życzę wszystkiego najlepszego, zdrowia i pogody ducha. Pozdrawiam Wasz rex.

rex (gość)

No dalej, dalej, miernota czeka na ciepłą posadkę w UG w Lipnicy. Obstawiamy co to będzie. Na sekretarza jest zagłupi, na pozyskiwaniu funduszy się nie zna , ale do oswiaty można go wcisnąć. Będzie tam miał dużo czasu na redagowanie Gniota Lipnickiego. Nie chciałbym być na miejscu wójta jezeli pominie miernotę w rozdziale stanowisk. Nadal czekam na odpowiedź na pytanie : kto jest winny niedopilnowania dzieci,stwarzaniu zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci, oraz czy o zdarzeniu powiadomiono policję. Chowanie głowy w piasek nic nie da , będę dalej pytał z obywatelskiego obowiazku. Czy mieszkańcy waszej wsi też ukrywają prawdę , a co na to policja która przeciez musi , albo powinna sie sprawą zainteresować. Nie licz miernoto na przedawnienie.