Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rodzić, to w Tarnowie

Paweł Chwał
Anna i Krystian Michałkowie z małym Aleksandrem, który urodził się w niedzielę w "Szczekliku
Anna i Krystian Michałkowie z małym Aleksandrem, który urodził się w niedzielę w "Szczekliku Paweł Chwał
Szkoła rodzenia i specjalistyczne badania dla noworodków w "Szczekliku" zupełnie za darmo. Placówka wyda 2 mln złotych na sprzęt dla dzieci, chce przyciągnąć do siebie przyszłe mamy.

"Stary" szpital w Tarnowie będzie miał jedną z najnowocześniejszych porodówek w Polsce. Do lecznicy im. Edwarda Szczeklika trafi prawie 2 miliony złotych z tzw. grantu norweskiego na program "zwiększenia liczby urodzeń w mieście i powiecie". Pojawi się nie tylko nowy, specjalistyczny sprzęt (inkubatory i respiratory), które dotrą do szpitala na początku przyszłego roku. Rodzice skorzystają ponadto z darmowej szkoły rodzenia oraz badań przesiewowych (a te ostatnie do tej pory były płatne).

Porodowe zajęcia

Anna i Krystian Michałkowie są od niedzieli szczęśliwymi rodzicami Aleksandra. To ich pierwsze dziecko. - Ja sam urodziłem się w tym szpitalu, teraz przyszedł tutaj na świat mój syn - mówi zadowolony tata, który był obecny w czasie porodu.

Przygotowywał się do niego wspólnie z żoną podczas zajęć w szkole rodzenia, która działa przy "Szczekliku". Te organizowane były do tej pory dwa razy w tygodniu, teraz - jeśli tylko będą chętni - będą mogły odbywać się praktycznie przez cały tydzień, także w weekendy (dla osób, które od poniedziałku do piątku nie mają na to czasu). Nowością w regionie będą również poporodowe zajęcia z aerobiku, w których młode mamy będą mogły uczestniczyć wraz ze swoimi maluszkami.

Badania za darmo

Lada dzień w lecznicy zainauguruje działalność specjalna poradnia rodzinna, w której młodzi rodzice będą mogli rozwiać wszelkie wątpliwości na temat stanu zdrowia swoich pociech. - Ustalamy właśnie dokładny harmonogram dyżurów lekarzy neonatologów i pediatrów, psychologów, położnych, doradców laktacyjnych. Z bezpłatnych porad będzie mógł skorzystać każdy rodzic, niekoniecznie dziecka urodzonego w naszym szpitalu - wyjaśnia Renata Gabinek, pielęgniarka koordynująca projekt.

Rodzice, którzy zdecydują się na poród w tej placówce, będą mogli dodatkowo skorzystać z badań przesiewowych swoich nowo narodzonych dzieci w kierunku wczesnego wykrycia wad serca i dysplazji stawów biodrowych.

- Cieszymy się, że Aleksander przyszedł na świat właśnie teraz, kiedy szpital wprowadza ten program - mówią Anna i Krystian Michałkowie. - Do tej pory, aby uzyskać poradę specjalisty, trzeba było długo stać w kolejkach. A wiadomo jak czuje się kobieta po porodzie z małym dzieciątkiem na ręku - dodaje świeżo upieczona mama.

Lekarze w szkołach

Integralną częścią projektu "Świadoma mama - zdrowe dziecko - lepsze jutro" będą też programy ukierunkowane na edukację i profilaktykę, w celu zwiększenia liczby urodzeń w subregionie tarnowskim oraz wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych.
- Nasi lekarze ginekolodzy odwiedzą wszystkie szkoły ponadgimnazjalne Tarnowa i powiatu oraz uczelnie wyższe, aby podczas spotkań z uczennicami i studentkami - przyszłymi mamami - obalić wiele mitów na temat seksualności, ciąży i macierzyństwa - wylicza Danuta Nosek, zastępca dyrektora szpitala. - Będziemy podczas nich przekonywać młode kobiety do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia oraz promować badania profilaktyczne - dodaje.

Osoby objęte programem będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie. Pozwolą one zminimalizować ryzyko ewentualnych komplikacji podczas ciąży.

Programem objętych zostanie w sumie 4600 młodych kobiet.

Kupią nowy sprzęt
- W Szpitalu im. Edwarda Szczeklika w ubiegłym roku przyszło na świat ponad 1100 dzieci. Na porody decydują się tutaj nie tylko mieszkanki Tarnowa i powiatu tarnowskiego, ale także z sąsiednich powiatów: dąbrowskiego, dębickiego, mieleckiego, brzeskiego.
- Większość pieniędzy, które szpital pozyskał z grantu norweskiego, przeznaczona zostanie na zakup sprzętu dla oddziału ginekologiczno-położniczego oraz bloku porodowego i sali cięć cesarskich. Będzie to m.in. najnowszy typ aparatu USG z głowicami do badań ginekologicznych i neonatologicznych, koło porodowe, czyli specjalny rodzaj łóżka porodowego, którego konstrukcja pozwala rodzącym kobietom na przybranie dowolnej pozycji wygodnej dla nich oraz inkubatory i respiratory dla oddziału noworodków.
- Podczas całego okresu trwania projektu prowadzona będzie promocja karmienia piersią.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto