Wójt Narloch podczas spotkania z rodzicami, którzy nie chcieli łączenia klas Wójt Narloch podczas spotkania z rodzicami, którzy nie chcieli łączenia klas

Wójt Narloch podczas spotkania z rodzicami, którzy nie chcieli łączenia klas (© Marcin Pacyno)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rozporządzenie wójta Rafała Narlocha dopuszcza łączenie w klasach dwóch różnych roczników, choć włodarz twierdził zupełnie co innego.

Wójt Lipnicy Rafał Narloch twierdzi, że nie dążył do łączenia różnych roczników w klasach lipnickiego zespołu szkół. Napisaliśmy co innego, więc oburzony wójt wysłał nam sprostowanie, które opublikowaliśmy tydzień temu. Teraz, zgodnie z prawem prasowym, odpowiadamy włodarzowi, bo fakty podparte dokumentami nie przemawiają na jego korzyść.

Fakty te znalazły się w rozporządzeniu wójta o numerze 30/2010 z 14 kwietnia 2010 roku. Dotarcie do tego dokumentu nie było proste, bo urząd nie wywiązał się z obowiązku umieszczenia go w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej samorządu. Dokument jest sygnowany podpisem wójta. W punkcie czwartym wójt zaprzecza słowom, które opublikowaliśmy tydzień temu w formie sprostowania.

– Nie było żadnego polecenia ani zarządzenia mówiącego o łączeniu w jednej klasie dwóch różnych roczników – napisał wtedy oburzony Narloch.

Jednak w punkcie czwartym dokumentu z 14 kwietnia pisze w ten sposób: w przypadku mniejszej niż 16 liczby uczniów w oddziale, tworzy się oddziały z łączonymi klasami. Kolejny z punktów mówi także o dopuszczaniu łączenia klas „0” z klasą pierwszą.

O rozstrzygnięcie tej sprawy poprosiliśmy fachowca z Pomorskiego Kuratorium Oświaty.

– Faktyczne czytając ten punkt można wywnioskować, że dopuszcza się łączenie klas o różnych rocznikach, gdy np. w pierwszej i drugiej klasie liczba uczniów będzie mniejsza niż 16. To dopuszczalne prawem, ale nie praktykowane w XXI wieku – przyznaje Romuald Bieniarz-Krzywiec, wizytator KO w Słupsku. – Moim zdaniem cały ten punkt w rozporządzeniu wójta został źle sformułowany. Nie napisano jednoznacznie, że nie dopuszcza się łączenia oddziałów o różnych rocznikach – dodaje wizytator.

Przypomnijmy, że po protestach rodziców władze gminy wycofały się z pomysłu łączenia klas w Zespole Szkół w Lipnicy. Wójt chce poszukać oszczędności wśród wicedyrektorów.

– Zlikwidujemy dwa stanowiska wicedyrektorów w szkole, a jeden z nauczycieli zostanie przeniesiony do przedszkola. Tam w tym roku mamy dużo zgłoszeń i powstanie jeszcze jedna grupa – mówi Rafał Narloch.

Dyrektor szkoły uważa, że takie rozwiązanie jest nie do końca dobre. – Statut szkoły mówi o trzech wicedyrektorach, a więc zwolnienie dwóch będzie złamaniem statutu, czyli będzie niezgodne z prawem – oznajmia Andrzej Lemańczyk.

Konflikt w tej sprawie wciąż trwa. Żadna ze stron nie chce ustąpić. Nie wygląda na to, że sytuacja ulegnie zmianie.


Komentarz redakcji
Wójt napisał, my powtórzyliśmy, a później zaprzeczył sam sobie pisząc sprostowanie

Szanowny Panie Wójcie!
Moim zamierzeniem nie było kreowanie negatywnego wizerunku wójta, a jedynie przytoczenie faktów. Łączenie różnych roczników może i nie zaistniałoby w tym roku, ale zgodnie z obawami rodziców, na podstawie Pańskiego rozporządzenia, jest możliwe w przyszłości. Nie tylko w Zespole Szkół w Lipnicy, ale i w pozostałych placówkach oświatowych. Bez problemu można połączyć pierwszaki z drugoklasistami, a nawet dzieci z “zerówki” ze starszymi o rok. Sam Pan to napisał, a my tylko powtórzyliśmy.
To prawda, że dotychczas w gminie Lipnica nie toczyły się dyskusje na temat łączenia klas o różnych rocznikach, ale o połączeniu klasy 1a z 1b i 4a z 4b. Na szczęście władze gminy wycofały się z tego pomysłu kosztem zwolnienia dwóch wicedyrektorów. Jednak najwyraźniej ma Pan kolejny problem, bo Rada Pedagogiczna nie zgadza się z ostatnią decyzją twierdząc, że jest niezgodna ze statutem szkoły.
Życzę skutecznego rozwiązania tego problemu.
Marcin Pacyno

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Gryzoń 45 (gość)

"Zlikwidujemy dwa stanowiska wicedyrektorów w szkole, a jeden z nauczycieli zostanie przeniesiony do przedszkola. Tam w tym roku mamy dużo zgłoszeń i powstanie jeszcze jedna grupa – mówi Rafał Narloch."
Przecież on kłamie w żywe oczy!!! Jakie przeniesienie do przedszkola???? Jednej z nauczycielek zostanie pół etatu, bo ten tłuk wprowadza w życie jakieś swoje chore pomysły.
Z drugiej strony skoro lemańczyk zapewnia, że zlamany został statut, to co z niego za dyrektor, że nic w tej sprawie nie robi????? Jak walczy o swoich pracowników??? Ma ambicje na wójta, a w trudnych sytuacjach wzdryga ramionami i się odwraca??? Wniosek jest jeden, nie warto się uczyć. W lipnicy im większym tłukiem jesteś tym lepiej, im wieksze masz znajomości tym lepiej. Nieważne szkoły, dyplomy z super ocenami - ktoś taki w Lipnicy to zwykły szmaciarz. Szkoda, szkoda młodych ludzi, którzy zdecydowali się tam zostać - nie mają tam szans na godne zycie.

goch (gość)

"fachowiec", jeżeli nie umiesz czytać lub nie wiesz o co chodzi, to lepiej nie zabieraj głosu.
W Urzędzie Gminy w Lipnicy ciągle wypisują jakieś głupoty. Dzisiaj w ogłoszeniu wyczytałem, że:
"wodociągi i kanalizacja informują..." - mamy chyba najbardziej inteligentne wodociągi w Polsce.

wizytator (gość)

Wachowiec z Pomorskiego Kuratorium Oświaty ze Słupska to przecież kolega Lemańczyka razem pili wódkę. Fachowiec zapomniał, że PO wprowadziło, że sześciolatki czyli zerówka od 2012 r. mają obowiązek iść do pierwszej klasy. A przecież oni wszyscy z Platformy Obywatelskiej

gość (gość)

Żeby tata pstrągów z laski nie woził do Olsztyna to nasz ihtiolog jedynie by zdał na kartę wędkarską, a tak się za magistra uważa

swój (gość)

Jak nie zadarł z księżmi to niech go przyjmą na zimę za palacza - tylko żeby mróz pieca nie rozsadził

szkolna (gość)

Dajmy na jeśeń czerwoną kartkę temu Panu i weśmy się za robotę bez obrażania, dzielenia, kłócenia i ośmieszania nas w oczach obserwatorów i basta !!!!!!!!!!!!!!!!!ok.