Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Narodzenia NMP w Koczale

Wojciech Piepiorka
Kościół parafialny ma nieco ponad sto lat, powstał w miejscu spalonej, drewnianej świątyni. Budynek góruje nad całą wsią, jego wieżę widać z daleka
Kościół parafialny ma nieco ponad sto lat, powstał w miejscu spalonej, drewnianej świątyni. Budynek góruje nad całą wsią, jego wieżę widać z daleka Wojciech Piepiorka
Historia kościoła w Koczale sięga roku 1356 r., kiedy napisano o nim w lustracji województwa pomorskiego.

W czasie reformacji kościół pozostał katolicki. W 1653 roku do parafii należały kościoły w Brzeziu, Pieniężnicy i Starznie. Kościół parafialny w tym czasie zbudowany był z drewna i pokryty gontem. Spłonął w skutek uderzenia pioruna w 1695 r. Wybudowano nowy kościół - również z drewna - ale także w niego trafił piorun (19 maja 1891 r.) i także ten budynek spłonął. Obecna świątynia została wybudowana w stylu neoromańskim w latach 1901-02 na miejscu dawnego kościoła. To jedna z większych wiejskich budowli sakralnych na terenie dawnego woj. słupskiego, porównywalna z kościołami miejskimi. Wewnątrz świątyni znajduje się wyposażenie barokowe uratowane przez wiernych z drewnianego kościoła, bardzo dobrze wkomponowane w XX-wieczną stylistykę: późnobarokowy ołtarz główny z I poł. XVIII w. z dwoma obrazami na płótnie, ołtarz boczny lewy św. Marii Magdaleny z roku 1701, ołtarz boczny prawy z pocz. XVIII w. i obraz późnobarokowy Matki Bożej Bolesnej, ambona późnobarokowa z pocz. XVIII w. ze sławnym Samsonem Siłaczem i chrzcielnica rokokowa z I poł. XVIII w.

Kościół pw. Św. Mikołaja w Starznie powstał w XVII w., jest zbudowany z drewna. We wnętrzu znajdują się: barokowy ołtarz główny z końca XVII w. z dwoma obrazami: Koronacja Matki Bożej i Opłakiwanie, ambona późnobarokowa i chrzcielnica z I poł. XVIII w. oraz krucyfiks późnobarokowy z przełomu XVIII i XIX w.

Kościół pw. Św. Floriana w Bielsku zbudowano w latach 1995-98. Odprawianie nabożeństw zainaugurowano pasterką w 1998 r. Wcześniej w tym miejscu była remiza strażacka. Po likwidacji OSP parafia przejęła remizę w użyczenie od gminy na odprawianie Mszy Św. Później za symboliczną złotówkę parafia kupiła budynek z działką. Miał on być zaadaptowany na kaplicę, ale miał za słabe fundamenty. Rozebrano go i na tym miejscu zbudowano kościół. Z zewnątrz świątynia jest jeszcze nieotynkowana, ma za to bogate wnętrze. Wykono je w formie graffiti: w głównym ołtarzu na tle krzyża jest Pieta Matki Bożej, po bokach patron kościoła Św. Florian oraz Jan Paweł II. Wewnątrz znajdują się też dwa boczne ołtarze: Matka Boża Nieustającej Pomocy oraz Jezus Miłosierny. Również całą Drogę Krzyżową wykonano w stylu graffiti.

Msze odprawiane są również we wsi Załęże. Nabożeństwa odbywają się tam w świetlicy wiejskiej.

3211
tylu wiernych liczy wspólnota parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Koczale

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Koczale
Dekanat Miastko, diecezja koszalińsko-kołobrzeska.
Adres: ul. Kościelna 1, 77-220 Koczała, tel. 59 857 42 09.
Kościół parafialny: pw. Narodzenia NMP w Koczale.
Kościoły filialne: pw. Św. Floriana w Bielsku, pw. Św. Mikołaja w Starznie, punkt odprawiania Mszy Św. w Załężu.
Kancelaria parafialna jest czynna w piątki w godz. 16-17.30 przed Mszą Św. (latem), a zimą po Mszy Św. do godz. 19 oraz w soboty w godz. 10-11.
Odpusty: parafialny w Koczale 22 lipca (Św. Marii Magdaleny) i 8 września (Narodzenia NMP). W Starznie 6 grudnia (Św. Mikołaja), w Bielsku 4 maja (Św. Floriana).
Wikariusz: ks. Marcin Gajowniczek (w parafii od 2008 r.).
Grupy parafialne: Caritas parafii (15 osób), Caritas dziecięcy przy Zespole Kształcenia i Wychowania (ok. 15 osób), Akacja Katolicka (13 osób), III Zakon Św. Franciszka (10 osób), chór parafialny (18 osób), schola parafialna dziecięco-młodzieżowa (15 osób), Służba Liturgiczna Ołtarza (30 osób), koła żywego różańca: siedem kół żeńskich i jedno męskie.

Nabożeństwa
W kościele parafialnym w Koczale Msze Św. odbywają się w niedziele o godz. 8 i 11.30, a w dni powszednie o godz. 17 zimą i o godz. 18 o okresie letnim.
W kościele filialnym w Bielsku nabożeństwa odprawiane są w niedziele o godz. 10, a także w pierwszy piątek miesiąca o godz. 16. W świątyni filialnej w Starznie Msze Św. są co niedzielę o godz. 10, a w świetlicy w Załężu w niedziele o godz. 13.

Ksiądz proboszcz Józef Oleski
Urodził się 17 stycznia 1950 r. w Rogulicach koło Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 29 kwietnia 1979 w Szczecinku. Jego pierwszą była parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Choczewie (do 1982 r.). Jako wikariusz był w parafii św. Wojciecha w Koszalinie (do 1985 r.) We wrześniu 1985 r. został powołany do zorganizowania parafii w Osiekach Koszalińskich. Od 1 września 1998 jest proboszczem w Ko-czale, a od 1 stycznia 2006 dziekanem dekanatu Miastko.

Z ks. Józefem Oleskim z parafii w Koczale rozmawia Wojciech Piepiorka

Jak biegnie życie parafii?
Ludzie są tutaj bardzo życzliwi dla kościoła, bardzo dużo pomagają parafii. Nie ma u nas podziału na to co jest kościoła, a co świeckie. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z władzami gminnymi, Gminnym Ośrodkiem Kultury, czy Zespołem Kształcenia i Wychowania i innymi instytucjami. Bardzo bogate jest też życie kulturalne parafii.

Co udało się wyremontować, odkąd ksiądz jest w Koczale?
Pierwszą, potężną inwestycją był remont dachu kościoła w Koczale. Wymieniliśmy aż 1200 metrów kwadratowych dachówki. Następnie wymieniliśmy instalację elektryczną, po czym przystąpiliśmy do malowania kościoła. Kolejną inwestycją był remont organów. Później renowacji doczekał się ołtarz główny, a po nim chrzcielnica, dwa ołtarze boczne i ambona. Remontowana była też wieża kościoła. Potem skupiliśmy się na Starznie. Na początek trzeba było zrobić nowe odeskowanie, wymienić podłogę, posadzkę i ławki. Zakupiliśmy też nową Drogę Krzyżową. Później zaczęliśmy odnawiać ołtarz główny.

Dużym wysiłkiem była budowa kościoła w Bielsku...
Tu trzeba podkreślić bardzo dobrą pracę komitetu budowy kościoła, dzięki któremu tak szybko udało nam się postawić świątynię. Widać, że ludzie z tej wsi chcą kościoła. Prace są cały czas kontynuowane. Niedawno kościół wzbogacił się o ołtarz, ambonę i chrzcielnicę. Moim marzeniem jest by budowę zakończyć za dwa lata.

Jakie macie plany remontowe na najbliższe lata?
Przymierzamy się do remontu ścian kościoła w Koczale z zewnątrz. Chcielibyśmy też założyć ogrzewanie. Do odnowienia jest też empora organowa. Trzeba też wymienić okiennice na wieży. Mamy też budynek parafialny obok kościoła. Moim marzeniem jest utworzenie tam popołudniowej świetlicy dla dzieci z rodzin patologicznych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto